9 nejobskurnějších filmových monster podle FanMovie – Téma

Žebříček těch nejlepších filmových monster už jsme tu jednou měli. Nyní přišel čas se podívat na odvrácenou stranu tohoto fenoménu…

Filip Šula:

Monstrum z galaxie Arkana (1981, Dušan Vukotić)
Mumu

mumu

Hrdinou československo-jugoslávské bizarnosti z let osmdesátých je spisovatel, jemuž se po letech vrátí schopnost zhmotňovat své fantazie. A vrátí se mu zrovna ve chvíli, kdy píše román o mimozemské rodince, jež se náhle objeví v jeho obýváku. Šílenost, plnou neemotivních mimozemšťanů, nahých ufologů a mužů s ženskými ňadry obohacuje bizarní monstrum, plnící u zvláštní rodiny funkci domácího mazlíčka. Tvor, který vypadá jako mutant kuřete a vánočního kapra, přičemž výsledek ještě obrátíte naruby, se však trochu vymkne kontrole. Mimo jiné vtrhne na oslavu místní honorace a dekapituje Karla Augustu.

 

Jan Hauer:

Robot Monster (1953, Phil Tucker)
Ro-Man Extension XJ-2

robot-monster

Padesátá léta obskurním monstrům přála, nicméně tenhle exemplář hrál i v oněch časech první housle. Opočlověk s potápěčskou helmou přiletěl na zemi, během chvíle vyhladil skoro všechny lidi a těch několik málo přeživších nahání v jakémsi lomu. Pod maskou se skrýval George Barrows, který si ve filmu kromě Ro-Mana střihl i jeho šéfa z jiné planety (zcela identického). Roli dostal velice snadno, neb režisérovi stačilo, že disponuje vlastním gorilím kostýmem. Skutečný klenot ve své kategorii a skvělý antagonista snímku, který bývá řazený k nejhorším filmům všech dob.

 

Night Of The Lepus (1972, William F. Claxton)
Killer Bunny

lepus1

Neexistuje zvíře, které by si na stránkách scénáře nebrousilo zuby či drápy na člověka. Pokud jde o žraloky, tygry nebo krokodýly, dá se tomu ještě tak nějak věřit. V tomhle případě si ale na pána tvorstva počínal v některých zemích nepříjemně přemnožený, ale jinak docela roztomilý králík. A ne jeden. Celé stádo vražedných, krvelačných ušáků napadá počestné občany státu Arizona. Vedle skutečných králíků, pobíhajících mezi modely domů, našli uplatnění také herci v mizerných kostýmech. Film se původně měl jmenovat Rabbits, ale nakonec se sáhlo po latinském Lepus. Někdo ze štábu totiž usoudil, že toto označení přidá králíkům v očích publika na nebezpečnosti. Vedle jak ten topol…

 

 

Super Hybrid (2011, Eric Valette)
Killer Car

201201071909_super-hybrid-2

Na první pohled se jedná o normální auto. Takovou tu věc na čtyřech kolech, která se používá např. k cestě do práce. Jenže zdání samozřejmě klame. Pod kapotou se neskrývá nadupaný motor, ale organické cosi, vybavené mimo jiné chapadly. Tenhle vychytralý predátor se totiž mistrovsky přizpůsobil současné době a na své oběti číhá nikoliv schovaný někde v křáku, ale zamaskovaný jako Chevrolet. Dokonce zvládá i několik typů a barev. Své o tom mohou říci zaměstnanci garáží, do nichž se dravý vůz dostane a připraví jim nejednu pernou chvíli. Zdaleka se nejedná o první vražedné auto ve filmu, nicméně jeho organický původ ho dostal na náš seznam. A to prosím ve výběru porazil buldozer nakažený mimozemskou entitou!

 

Attack Of Killer Tomatoes (1978, John DeBello)
Killer Tomato

Attack-of-the-Killer-Tomatoes-2

Tak schválně, který organismus je pro člověka nejnebezpečnější. Osobně tvrdím, že jde o cuketu (však nás varuje už svou pochybnou chutí), leč tenhle film mě vyvedl z omylu. Neexistuje horší monstrum než rajče! Naštěstí pro lidstvo nesnáší vzbouřená zelenina jednu konkrétní melodii, což dává krásnou možnost se s ní razantně a patřičně vypořádat. A nepomohou jí ani sluchátka – stačí ukázat noty a jaký to rajče bylo… Svéráznou komedii následovala ještě tři další pokračování.

Jan Varga:


Ztracený kostlivec z jeskyně rozkladu (The Lost Skeleton of Cadavra, 2001, Larry Blamire)
Mimozemský domácí mazlíček

cadavramonster

Vzhledem k tomu, že celý film je stylizován jako sofistikovaná pocta dementním a laciným sci-fi hororům z 50. let a zároveň tento fenomén vtipně paroduje, tak i monstrum v něm vystupující je směšně trapné zcela záměrně. Jde o mutanta, kterého měla dvojice návštěvníků z jiné planety na svém vesmírném korábu jako domácího zvířátko, ale jakmile přistáli na Zemi, tak jim mazlíček prchl neznámo kam. Monstrum, které svým vzhledem připomíná karnevalovou masku, přičemž jsou vidět i chodidla člověka, který má kostým na sobě, a které má zálibu v ječících blondýnkách, pak ztěžuje několika hrdinům hledání spadlého meteoritu.

 

Marie Barešová:

Atomová nevěsta/Nevěsta monstra (Bride of the Monster, 1955, Ed Wood)
Neživá chobotnice

octopus

Ed Wood ve svých filmech často kombinoval různé druhy filmových materiálů, čímž dosahoval specifického tvaru koláže. Často zapojoval okénka z přírodopisných filmů, které pak kontrastují s neumětelstvím jeho původních záběrů. Takhle pracuje i s chobotnicí v Nevěstě monstra. Skutečný živočich snímaný pod vodou je montáží spojen s loutkou v nadlidské velikosti. Tim Burton v biopicu o režisérovi ukazuje, jak se s tímhle pseudomonstrem pracovalo. Žádné efekty ani animace. Herec simuluje útok tak, že sám pohybuje chapadly a křičí jako o život. Absolutně neděsivé, naopak naivně úsměvné. Dneska to Woodovi odpustíme a můžeme se u téhle parodie dobře pobavit.

 

Lukáš Nagy:

Sharktopus (2010, Declan O’Brien)
Sharktopus

sharktopus-2

Sharktopus patrí medzi sériu „kvalitných“,  hororových filmov so žraločou tématikou, ako sú napríklad Sand Sharks2-Headed Shark Attack. V tomto filme sa americké vojnové námorníctvo rozhodlo, že vymyslí nový, kreatívny prostriedok boja proti pirátom. Vznikne tvor, ktorého spodnú časť tela tvorí chobotnica a tú vrchnú, žralok. Niečo sa samozrejme zvrtne a chobotnicožralok môže začať veselo terorizovať svoje okolie. Úroveň špeciálnych efektov je na vysokej úrovni. Chobotnicožralok vyzerá ako keby ho robila moja 90-ročná babka v Painte po tom, čo si niečo šlahla a ešte si aj zabudla dať okuliare. Vďaka chápadlám sa žralok dostane aj na zem, takže si môže rozšíriť priestory svojho zabíjania a taktiež jeho spôsoby. Kúše sa, prepichuje sa chápadlami, trhajú sa telá na márne kúsky. Problém je, že tento tvor vôbec nepôsobí strašidelne ale naopak, skôr smiešne. Film ako stvorený pre filmových sadistov.

Zdroj: http://www.kinema.sk/novinka/7873/zubaty-kondom-a-ina-filmova-haved.htm

 

 

Filip Koneček:

Démon pomsty (Pumpkinhead: Ashes to Ashes, 2006, Jake West)
Pumpkinhead

phead32b

Mezi monstry, která nejsou příliš hrozivá, ale spíše směšná a trapná, je opravdu obrovský výběr. Jejich rozmanitost mezi různými béčkovými a céčkovými filmy je neuvěřitelná. Populární jsou zejména stvoření z proslulých amerických béček 50. let. Mě však před několika lety na jisté televizní stanici nejvíce pobavil Pumpkinhead, v českém dabingu Tykvohlav. Toto monstrum však není vtipné pouze jménem, ale i svým výzorem, vypadá totiž jako kombinace mnoha slavných příšerek z jiných filmů – můžete na něm najít prvky jak Vetřelce, tak Predátora a dokonce i malých Gremlinů. Děj filmu jinak staví na klasických prověřených klišé, které asi nikoho nezaujmou a ten, kdo si tento film pustí, se bude stejně neustále těšit pouze na momenty, kdy milý Tykvohlav ve velkém stylu vstoupí na scénu a započne nekompromisní destrukci otravných lidských červů.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *