Star Trek: Do temnoty – První dojmy

Protože už jsme Star Trek: Do temnoty viděli, můžeme Vám zprostředkovat naše první dojmy.

Filip Šula
Ještě větší dekonstrukce mýtu, než jednička, větší velkolepost, větší důraz na přátelství, ale také větší závislost na původním seriálu a filmové sérii. I když divák původní látky neznalý si film užije bez vědomostních mezer, přijde o vytvořené paralely, odkazy i podstatu toho, jak Abrams pracuje s očekáváním geeků. Dlouho jsem neviděl takovou kombinaci respektu k originálu a drzosti, s jakou je zde s fenoménem nakládáno.

trek1

Marek Slovák
Hodnocení bude u mnohých odvislé od toho, nakolik – pokud vůbec – jsou obeznámeni s “přidruženými” texty (seriál, původní filmové verze, reboot z r. 2009, prequel komiksy a hra). Pokud by se nové dobrodružství posádky Enterprise mělo posuzovat jako samostatné dílo, jednalo se by se díky systematickému užívání různých způsobů návazností mezi záběry a scénami (kompoziční návaznost a linie pohybu odlišující či spojující jednotlivé vývojové vzorce) o stylisticky nesmírně důmyslný, ale jako vyprávění selhávající počin, jenž je ozvláštňován seriálovými postupy (cliffhangery, záchranami na poslední chvíli, zkracováním deadlinů).

Úvodní akt má pro nečtenáře Countdown to Darkness nejasné motivace postav a zatajované cíle, třetí a čtvrtý se spoléhá na existující universum, vůči kterému se ale distancuje stvořením a legitimizováním alternativní verze reality… a epilog se vztahuje k Abramsově “jedničce”, neuzavírá “dvojku”. (Druhý akt, od 35. do 60. minuty, má vše ostatní spojovat, ale přerušením záporákovy narativní linie a prací s volnými motivy a prezentováním mezer je ze všech zdaleka nejproblematičtější, protože retarduje vyprávění.)

Díky přepečlivému načasování a strukturování snímek na rozdíl od Abramsovy předchozí pastiše, Super 8, drží pohromadě, ačkoliv se s každým aktem změní uspořádání vyprávění i počet protagonistů. Je ovšem nutná alespoň rámcová sběhlost ve startrekovském a obecně sci-fi universu, rozprostírajícím(i) se napříč různými médii (kino – ST filmy, klasické a kultovní sci-fi let minulých; televize – seriál; knihy – prequel komiksy, románová sci-fi od Bradburyho ad. žánrově spřízněných spisovatelů; hra – oficiální a online verze). Pak pro Vás bude Star Trek: Do temnoty svým vyprávěním napříč několika mediálními platformami a motivovaností prvků na základě konvencí jiných uměleckých děl jeden z nejpozoruhodnějších blockbusterů několika posledních let. Minimálně od dob pokračování Matrixu totiž nebyl v kinech tak komplexní počin.

P. S. Téměř třicet minut bylo natočeno na IMAX kamery, následkem čehož je film na jednu stranu víc vtahující, na druhou nedosahuje takové míry kinetičnosti, jakou se vyznačovaly předchozí celovečerní Abramsovy počiny. Konverze do třetího rozměru se vydařila, protože se velmi důmyslně pracuje nejenom s výše zmíněnou hladkou návazností záběrů a scén, díky čemuž rychlejší střih stereoskopické projekci nevadí, ale i hloubkou ostrosti a přeostřováním mezi několika plány najednou.

trek2

Adam Kotaška
Jsem pobouřen a zhnusen, ale i nesmírně nadšen a dojat. Ozývá se nostalgie, stesk po čemsi dávno ztraceném, co se už nikdy nevrátí. Čím více okatých odkazů na někdejší Star Trek, tím bolestněji si jako fanoušek uvědomuji, jak jsou mu Abramsovy filmy naopak nepodobné. Vkrádá se ale i nadšení z odvážného nového univerza. Jako kdyby jednička byla jen úvodem k alternativě, opatrným zkoumáním možností, a teprve ve sequelu došlo k radikálnímu přepisu dějin nejdůmyslnějšího fikčního světa.

Snímek dostál podtitulu a líčí daleko ponuřejší budoucnost, než na jakou jsem od Star Treku zvyklý. Zahlcen takřka nepřetržitou akcí jsem málem zapomínal cítit napětí. Kontrastní emoce se prudce střídaly a ještě dlouho po zhlédnutí mi nedávaly klidu. Tentokrát je ale budu moci sdílet s miliony dalších diváků, jelikož i s plným vědomím všech pro i proti, tento Star Trek se líbit bude.

Abrams si v něm dovolil daleko víc, než bych byl čekal. Nejen svou troufalostí si ale vysloužil můj respekt. Opět doložil, že je talentovaným filmařem, schopným dodat i popcornovému blockbusteru umělecký dojem. Fascinuje neotřelým stylem, futuristickou a přeci realistickou vizí prostoru budoucnosti, opojnou kamerovou prací i schopností kreativně rozvíjet témata ustavená v předešlém filmu.

Na film, který tak pronikavě líčí vztah mezi Kirkem a Spockem, jsem čekal celý život.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *