Ray Harryhausen (29.6.1920 – 7.5.2013)

Ve věku nedožitých devadesáti tří let zemřel sedmého května 2013 Ray Harryhausen. Rodák z Los Angeles, držitel řady ocenění a také jedna z největších osobností stop-motion animace. Směr jeho kariéry učil pionýr v oblasti zvláštních efektů, Willis O´Brien. Jeho práce na filmu King Kong (1933) zaujala Raye natolik, že se sám pustil do tvorby kratších animovaných sekvencí. K celovečerním filmům se dostal ve čtyřicátých letech, podílel se např. na snímku Mighty Joe Young (1949).

ray

 

V další dekádě následovalo několik prací pro v té době v USA velmi oblíbené béčkové sci-fi. Vytvořil v nich třeba obrovskou chobotnici napadající město, nebo létající talíře mimozemských vetřelců. Roku 1958 pracoval na svém prvním barevném filmu, Sedmé Sindibádově cestě. Tím se také definitivně dostal do oblasti, která ho nakonec proslavila nejvíce, tedy k fantasy.

Následovaly další snímky, včetně dvou dalších se Sindibádem, ale třeba také Jáson a Argonauti (1963) s náročnou scénou boje hrdinů se skupinou oživlých koster, nebo Údolí Gwangi, kde se skupina kovbojů střetává s prehistorickými zvířaty. Harryhausen také některé z těchto filmů produkoval.

V roce 1981 se podílel na svém posledním filmu, i u nás velmi známém Souboji titánů. Spolu s ním také pomalu končila éra stop-motion animace a doba pomalu spěla k masivnímu využití počítačů. Obliba jeho práce však nezmizela a jako inspiraci či vzor ji dodnes uvádí celá řada tvůrců. S Rayem tak odešla skutečná legenda oboru a jeho nestárnoucí podoby rozličných fantastických monster a netvorů mají početnou skupinu obdivovatelů i v dnešní době.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *