Dny evropského filmu letos slaví 20 let

Kina Lucerna a Světozor v Praze (11.-18.4.) a kino Art v Brně (19.-25.4.) budou dějišti 20. ročníku Dnů evropského filmu, které se staly tradiční přehlídkou současné evropské produkce. Zahájeny budou švédským snímkem Mikaela Marcimaina Call Girl a v dalším průběhu přehlídky budou moci diváci zhlédnout přes 40 snímků, které jsou rozděleny do 7 sekcí:

def
Národní liga – filmy nominované na cenu Akademie za nejlepší cizojazyčný film (Očista, Tenisky)

Lux Prize – snímky, které v loňském roce soutěžily o cenu Evropského parlamentu LUX (Barbara, Louise Wimmer, Sestra)

K věci – sekce nabídne filmy dotýkající se témat Evropského roku občanů (Ilegální máma, Cikáni jdou do voleb)

Film&Music – filmy s hudební tematikou (V roce hip hopu, Last Call – Dresden Dolls)

Media – představení snímků, které v minulých letech úspěšně čerpaly podporu skrze program MEDIA (Je to jen vítr, Antikrist, Le Havre)

Best Of – nejobsáhlejší sekce, která zahrnuje to nejlepší z národních kinematografií v posledních dvou letech (Skok, Můj pes Killer)

€Docsvýběr z evropské dokumentární tvorby (Fuck For Forest, Sladký život kurev)

 

Kromě filmového programu jsou součástí Dnů evropského filmu i semináře týkající se aktuálních témat (digitalizace a návštěvnost kin), výstava plakátů upomínající k historii předchozích 19 ročníků nebo filmový happening. Po skončení hlavní části přehlídky v Praze a Brně se festivalové dění přesune i do dalších měst se svými ozvěnami: Boskovice (kino Panorama), Ostrava (kino ART), Jablonec nad Nisou (kino Junior), Uherské Hradiště (kino Hvězda) a Hradec Králové (Bio Central).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *