Miroslav Moravec zemřel dnes časně ráno, v FN Motol, ve věku 70 let.
Narodil se 6. ledna 1939 v Praze. V roce 1962 absolvoval Divadelní Akademii Múzických umění. Poté působil v Divadle Pohraniční stráže v Chebu či v Divadle pracujících v Gottwaldově.V roce 1968 se vrátil do Prahy, kde hrál v Divadle Za branou, následně pak v Divadle S. K. Neumanna. Od roku 1996 hrál v Divadle na Vinohradech.
Stříbrné plátno mu alespoň zpočátku také nabídlo zajímavé role. Hned jeho druhý film (rok 1964) byl Kdyby tisíc klarinetů. Z těch zajímavějších ještě můžeme jmenovat Zítra vstanu a opařím se čajem, či Tajemství Ocelového města. Bohužel se také objevil v sériích Byl jednou jeden polda, či Kameňák.
Znám je také ze seriálů, na které měl ještě větší stěstí. Návštěvníci, Panoptikum města pražského, Nemocnice na kraji města, Dobrodružství kriminalistiky, či Bylo nás pět, to je jen stručný výčet seriálů v nichž se objevil a svým jedinečným hlasem na sebe strhnul veškerou pozornost.
Tím se dostáváme k dabingu, odkud ho zná většina čtenářů. Daboval jak Alana Delona, tak Jeana Maraise, Jean-Paula Belmonda, či Henryho Fondu. Dále nadaboval seriálového Kojaka Tellyho Savalase, či komisaře Moulina – Yvese Reniera. S ním se dokonce osobně setkal. Renier ho potom začal kopírovat, protože mu jeho hlasová poloha více slušela.
Není proto divu, že si v roce 2002 odnesl prestižní cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.








Napsat komentář