Green Lantern – Zelená versus žlutá (recenze)

CZ Premiéra: 18.08.2011

Hal Jordan je nezodpovědný zkušební pilot, kterému osud přihraje do cesty umírajícího mimozemšťana, kouzelný prsten a šanci stát se členem Sboru Zelených Luceren, které střeží Galaxii z planety Oa a jimž velí Nesmrtelní. Rovnou bude čelit strašlivému nebezpečí, protože kdesi v hlubinách kosmu se probral strašlivý nepřítel Parallax, používající žlutou energii strachu k ničení planet.

Green Lantern má podobnou startovací pozici jako marvelácký Thor. Od prvního pohledu jde o nebetyčný nesmysl, který vznikl v určité době, ale dnes ho nikdo nebude brát vážně. Pokud se ho nechopí opravdu schopný tvůrce, který ví, co dělá.

Martinu Campbellovi v tomto ohledu věřilo hodně lidí. Vynikající akční režisér, který dvakrát nastartoval Bonda (Zlaté oko, Casino Royale) ale selhal. Nebo to není jeho vina?

Vlastně ne. Akční scény jsou natočené stejně jistou rukou jako vždycky. Potíž nastává ve chvíli, kdy přichází na scénu imaginace a tuny zvláštních efektů. Campbell je totiž režisér-realista. S záplavou digitálních efektů nikdy nepracoval a ať dělá, co může, nedokáže donutit diváka, aby si uvědomil velkolepost světa, který tvoří. Neuvědomuje si, že Green Lantern nemůže fungovat jako realistický komiksový film typu X-Men nebo Spiderman. Kouzla, které Hal Jordna provádí s prstenem, jsou o několik řádů šílenější než skupina mutantů.

Green Lantern v důsledku nepotřeboval režiséra akčních filmů, ale pohádkového, který by si vyhrál se světem, který tvoří, a bavilo by ho zkoumat postavy na planetě Oa spíš než ty lidské.

Na planetě Oa všeobecně trávíme málo času, což je ohromná škoda, protože vypadala zajímavě a raději bych viděl Lanterny bojovat na Oa než na Zemi. Celá grafická stránka je poměrně vypiplaná, ale digitální efekty mi připadaly spíš divné než nekvalitní.

Ani herecky nás nic zajímavého nečeká. Ryan Reynolds se nemusí ani snažit, protože polohu floutka, který je v jádru hrdina už viděl milionkrát v televizi. Blake Lively je hezká, ale to je tak všechno. Kreace Petera Sarsgaarda jsou často k smíchu (a kino se jim často smálo). Co se postav a jejich motivací týče, zastavil se Green Lantern v době prvního Supermana.

Naštěstí si film umí ze sebe udělat občas legraci. Campbell tyto scény točí tak urputně a kýčovitě, aby nikoho nenechal na pochybách, že si dělají legraci sami ze sebe. Bohužel o scénu dál stejně urputně natočí scénu, kterou myslel vážně, takže celá koncepce trochu plave na vodě.

Green Lantern není tragédie. Bohužel tím DC jen potvrdilo filmovou nadvládu Marvelu, paralela s Thorem, zmíněná na začátku, je totiž poměrně výstižná.

Film jde do kin ve 3D s titulky, což se zdá sympatické. Až na to, že titulky jsou tak neuvěřitelně mizerné, že občas vyvolávaly salvy smíchu. Vážně, překládat “Lost Sector” jako “Zapadlý sektor”? Za to někomu platí?

Hodnoceni: 40%

Režie: Martin Campbell
Hraji: Ryan Reynolds, Blake Lively, Peter Sarsgaard, Mark Strong, Temuera Morrison, Jon Tenney, Tim Robbins, Angela Bassett, Jay O. Sanders, Taika Waititi, Laura Cayouette, Griff Furst, Geoffrey Rush, Michael Clarke Duncan, Clancy Brown
USA, 2011, 105 min

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *