Expendables: Postradatelní (The Expendables)

Fanoušci akčního žánru se konečně dočkali. Po průtazích, odkladech, mlžení a údajně zaručených zprávách do kin konečně přichází snímek, který oživuje bijce let osmdesátých a znovu je posílá dělat, co uměli tehdy na plátnech nejlépe. Čili střílet, mlátit a házet drsné hlášky. Dokáží ale zákonitosti, které tehdy bavily miliony diváků, fungovat i v dnešní době? A zvládne se vůbec nový film vyrovnat s letošní žánrovou konkurencí?

Ještě než zjistíme odpovědi, položme si ještě třetí otázku. Koho si najmete, pokud chcete svrhnout zlého diktátora na malém ostrově, který obklopen armádou žrádla pro kanóny, tedy, vlastně vojáků, vykořisťuje svůj lid? Taková mise vyžaduje celé muže, drsňáky a mistry v zacházení se zbraní. Zkrátka partu žoldáků, jež se na nic neptá a řeší problémy lidí, schopných si odstranění svých potíží pořádně zaplatit. Slovo dá slovo, předběžná smlouva smlouvu, a Stallone, Statham, Li a méně důležití členové týmu odlétají ve svém archaickém, leč dobře vybaveném letadle do zapadlé díry ve třetím světě. A jak to v takových okamžicích bývá, půl ostrova lehne plamenem.

Režisér a představitel hlavní role v jedné osobě chtěl natočit snímek v poctivém stylu osmdesátek, kdy realita ztvárnění a propracované charaktery ještě nepatřily do běžné výbavy akčních filmů. Tento cíl si splnil v plné míře. Povedlo se mu to, co někteří neznabozi předem odepisovali. Na plátně před vašima očima totiž skutečně běží časy dávno minulé, kdy hrdina nepotřeboval přebíjet zásobník a mezi dvěma levými háky si našel čas na nějakou tu humornou poznámku.

Nejlepší na tom je prostá skutečnost, že všechno tohle skvěle funguje. Film běží podle zaběhnutého, předvídatelného scénáře a obsahuje všechny ty krásné klišovité scény, které jsme měli svého času tak rádi. Snímek slouží zároveň jako výborný akční film, a ještě k tomu zvládat parodovat žánr jako takový. Ano, svým způsobem jde o neuvěřitelnou koninu bez špetky logiky a překvapení. Jenže v tomhle případě to skutečně nevadí.

Akci milující divák si skutečně přijde na své. Rvaček a stříleček tu najde přehršel, a všechny si, byť občas působí malinko nepřehledně, udržují vysoký standard a ještě vyšší míru zábavy. Je však zajímavé, že ačkoliv se tu vyskytuje i spousta krve, lámou se nohy a hlavy se často rozlétnou jako po zásahu brokovnici (vlastně, ne jen jako…), nepůsobí akční pasáže naturalisticky, jako třeba ve snímku Rambo: Do pekla a zpět od stejného režiséra.

Samostatnou, drobnou, ale velmi potěšující skutečností představuje obsazení dalších jedinců, kteří to v žánru dotáhli až na samotný Olymp. Jak asi tušíte, mluvím tu o Arnoldu Schwarzeneggerovi (ano, SKUTEČNĚ se tu objeví) a Bruci Willisovi. Scéna, kdy se tihle dva setkají s panem Stallonem v kostele při zadávání úkolu, tvoří absolutní vrchol celého snímku a když už pro nic jiného, pro těch pár okamžiků a několik vět se vyplatí tenhle snímek vidět.

K hercům ztvárňujícím regulérní role žádné větší výhrady nemám, v rámci týmu dostávají prostor přesně podle žebříčku popularity a jako jednotlivci odvádějí výborný výkon. Možná jen škoda, že nedostali lepšího protihráče, což lze ale tvůrcům v konečném důsledku odpustit – ono vybrat někoho, kdo by se Stallonem a spol svedl alespoň vyrovnanou partii, představovalo poněkud nadlidský a nesplnitelný úkol.

Na začátku předchozího odstavce jsem zmínil, že jako jednotlivci fungují všichni herci znamenitě. Kádr nabitý osobnosti však představuje zklamání jako celek. Mezi jednotlivými hvězdami chybí patřičné jiskření, vypjetí vztahů, alespoň trochu drsnější sarkasmus. Až příliš vypadají jako prima pohodová parta, kde se všichni (s jednou švédskou výjimkou) mají rádi a sdílejí společný názor. Na jakékoliv hádky nebo výměny názorů překračující obyčejné a nevinné pošťuchování tu musíme zapomenout, v čemž vidím největší, byť nikoliv kritický, nedostatek celého projektu. V oblasti vzájemné interakce postav má zkrátka film ještě rezervu, s čímž se zkrátka divák musí smířit.

Po zhlédnutí lze jen konstatovat, že čekání na návrat akčního žánru ke klasice se víc než vyplatilo. Film je dynamický, baví od začátku do konce a obsahuje až neskutečné množství akčních scén, různých odlehčujících momentů a narážek na jednotlivé herce, což všechno vytváří úžasně stravitelný koktejl s příjemnou vůní střelného prachu a kapkou krve na hladině. Kdo se cítí být jakkoliv vázán na akční žánr, a dodnes s láskou vzpomíná na přímočarost osmdesátých let, nemůže s tímhle filmem udělat šlápnutí vedle.

90%

Režie: Sylvester Stallone

Hrají: Sylvester Stallone, Jet Li, Jason Statham, Dolph Lundgren, Mickey Rourke, Charisma Carpenter

USA, 2010, 99 minut

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *