Divoch (The Wild One)

d14Tento příběh je varující! Ve většině amerických měst by se patrně nikdy neodehrál – ale v tomto ano. Nedopusťte, aby se opakoval…

Všechno to začalo na jedné staré zaprášené silnici, kterou se prohání mladý rebel Johny se svým motorkářským gangem. Nemají žádný cíl ani směr. Jedou tam, kam se jim zrovna chce, a dělají, co se jim chce. Jsou to rebelové, co brázdí silnice na svých motorkách a nezastaví se před nikým a před ničím. Snad jen, když potřebují trochu benzínu a hodně piva. A modlete se, aby se nezastavili zrovna ve vašem městě.

Divoch je natáčen v době, kdy se poslouchala hudba, kterou dnes dokáže pojmenovat snad jen pracovník muzea. Televize byla horká novinka a auto měli jen ti největší boháči. Marlon Brando se svými slunečními brýlemi, koženou bundou, silnou morkou a nekompromisními způsoby ovlivnil celou generaci mladých lidí. Divoch je o svobodě mladého člověka a o jejím neustálým soubojem se starou generací. Už v roce 1953 vedl lidi k rebelii a nespoutanosti, možná právě proto byl v Anglii až do konce roku 1968 zakázaný.

Marlon se celý film prohání na svojí šest set padesátce Triumph 6T Thunderbird model 1966, která je červená (zdůrazňuji to, protože se to v černobílém filmu špatně poznává). Zajímavostí je, že motorka byla jeho osobní.

d24Pravda, v dnešní době vypadá až přehnaně drsný Marlon Brando, sedící za ubíhajícím plátnem a předstírající jízdu poněkud komicky. Taky motorky, na kterých gang jezdí, nejsou zrovna nejnovější a motorkáři se nechovají nějak moc drsně nebo nebezpečně, ale o to nejde. Pořád se jedná o zajímavou podívanou, kterou by měl každý motorkář alespoň jednou vidět, aby věděl, jak to vypadalo dřív. Aby si uvědomil, že první motorkáři neměli spolehlivé bublající choppery, chrániče v bundách a ani dnes tak obyčejné věci jako jsou přilby.

Jen málo lidí dá na volání dálek, opustí zaběhnutý život a rozhodne se žít ze dne na den ve společnosti jen své motorky. Pro ty ostatní jsou tu alespoň filmy o svobodě a o tom, co všechno může člověk prožít, když se odpoutá od zavedených pravidel a razí si vlastní cestu světem. Pravda… člověk tím o hodně přijde, ale na oplátku hodně dostane.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *