Český Lev 2010 – Nominace a první výsledky

Včera od osmi večer proběhl nominační večer Českého Lva. Do nominační poroty usedl za  FanMovie náš redakční militarista Hanz, který osobně se zbraní v ruce dohlédl na správnost nominací a prvních cenách.

Je to poznat. Nejvíce nominací si odneslo bezkonkurenční psychologické drama Pouta. Ty si také odnesly Cenu českých filmových kritiků a teoretiků za nejlepší film minulého roku.  Nejlepším zahraničním filmem se nestalo nic menšího, než perfektní thriller s podivným českým názvem Počátek.

Nominace a vyhlášené ceny:

Vyhlášené ceny:

Český lev za nejlepší zahraniční film
Počátek (Inception, r. Christopher Nolan, 2010, distribuce v ČR Warner Bros.)

Cena Magnesia za nejlepší studentský film
Graffitiger (r. Libor Pixa)

Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší hraný film
Pouta (r. Radim Špaček)

Cena filmových kritiků a teoretiků za nejlepší dokumentární film
Český mír (r. Filip Remunda, Vít Klusák)

Cena filmového portálu kinobox.cz
Ženy v pokušení (r. Jiří Vejdělek)

Cena za nejlepší plakát
Petr Štěpán (Kuky se vrací)

Nominace na Českého Lva 2010:

Nejlepší film
Habermannnův mlýn – Karel Dirka
Kuky se vrací – Jan Svěrák, Eric Abraham
Největší z Čechů – Radim Procházka
Občanský průkaz – Ondřej Trojan
Pouta – Vratislav Šlajer

Nejlepší režie
Udávající disident
Kuky se vrací – Jan Svěrák
Největší z Čechů – Robert Sedláček
Občanský průkaz – Ondřej Trojan
Pouta – Radim Špaček
Přežít svůj život – Jan Švankmajer

Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli
Mamas & Papas – Zuzana Bydžovská
Největší z Čechů – Simona Babčáková
Občanský průkaz – Anna Geislerová
Pouta – Kristina Farkašová
Ženy v pokušení – Lenka Vlasáková

Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli
Habermannův mlýn – Karel Roden
Kajínek – Konstantin Lavroněnko
Největší z Čechů – Jaroslav Plesl
Občanský průkaz – Martin Myšička
Pouta – Ondřej Malý

Nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli
Habermannův mlýn – Zuzana Kronerová
Mamas & Papas – Zuzana Čapková
Občanský průkaz – Kristýna Liška Boková
Pouta – Barbora Milotová
Ženy v pokušení – Eliška Balzerová

Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli
Kajínek – Vladimír Dlouhý
Největší z Čechů – Igor Bareš
Největší z Čechů – Igor Chmela
Pouta – Lukáš Latinák
Pouta – Oldřich Kaiser

Nejlepší scénář
Habermannův mlýn – Wolfgang Limmer, Juraj Herz, Jan Drbohlav
Mamas & Papas – Alice Nellis
Největší z Čechů – Robert Sedláček
Občanský průkaz – Petr Jarchovský
Pouta – Ondřej Štindl

Nejlepší kamera
Habermannův mlýn – Alexander Šurkala
Hlava-ruce-srdce – Marek Jícha
Kuky se vrací – Vladimír Smutný
Občanský průkaz – Martin Štrba
Pouta – Jaromír Kačer

Nejlepší střih
Kajínek – Matouš Outrata
Kuky se vrací – Alois Fišárek
Mamas & Papas – Petr Mrkous
Občanský průkaz – Vladimír Barák
Pouta – Anna Johnson Ryndová

Nejlepší zvuk
Habermannův mlýn – Tomáš Bělohradský
Kuky se vrací – Pavel Rejholec, Juraj Mravec, Jakub Čech
Občanský průkaz – Jiří Klenka
Pouta – Marek Hart, Jakub Čech
Přežít svůj život – Ivo Špalj

Nejlepší hudba
Kuky se vrací – Michal Novinski
Mamas & Papas – Jan Ponocný a skupina Buty
Občanský průkaz – Petr Ostrouchov
Pouta – Tomáš Vtípil
Ženy v pokušení – Jan P. Muchow

Nejlepší výtvarný počin
Hlava-ruce-srdce – David Jařab
Kuky se vrací – Jakub Dvorský
Občanský průkaz – Milan Býček
Pouta – Pavol Andraško
Přežít svůj život – Jan Švankmajer

Nejlepší dokument
25 ze šedesátých aneb Československá nová vlna – Martin Šulík
Český mír – Vít Klusák, Filip Remunda
Katka – Helena Třeštíková
Medvědí ostrovy – Martin Ryšavý
Nesvatbov – Erika Hníková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *