Age of Heroes (válečné)

Děj filmu začíná v roce 1940 během evakuace spojeneckých vojáků z přístavu v Dunkerque. Desátník Rains (Dyer), který vyvede zbytky svého družstva z území kontrolovaného nepřítelem, je namísto uznání uvězněn za údajnou zbabělost. Ve vězení zažívá služební návštěvu majora Jonese (Bean), propagátora rodících se zvláštních jednotek, a ne zrovna podle armádních předpisů se přidává do jeho malého, elitního útvaru. Následuje náročný výcvik, přesahující svou náročností běžnou vojenskou přípravu.

Rains, byť s potížemi, všechno úspěšně absolvuje a dozvídá se podrobnosti o připravované operaci v okupované Evropě. Cílem je německá radarová stanice v Norsku, kde má jednotka získat podrobnosti o použité technologii a odhalit tak pokrok, který nepřítel v této oblasti učinil. Akce samotná však neprobíhá podle plánu. Výsadkové letadlo je zasaženo, výsadek proběhne předčasně a vojáci navíc ztratí část své výstroje. Kromě toho se záhy po dopadu setkají s německou hlídkou a odhalí, že v oblasti se kromě německé armády nachází i jednotka SS. Přes všechny potíže se jim podaří kontaktovat norský odboj, sehnat od něj výbušniny a úspěšně na stanici zaútočit. Následuje však další, ještě větší komplikace. Zamýšlené vyzvednutí britskou ponorkou nelze uskutečnit a vojákům, kteří misi přežili, tak zbývá jediná možnost – pokusit se pěšky dostat do neutrálního Švédska, přičemž za sebou mají příslušníky SS. Během ústupových bojů se skupina rozdělí na dvě části. Film nadále sleduje osudy trojice, v níž se nachází i Rains. Podaří se jim úspěšně odpoutat od pronásledovatelů a konec snímku je zastihuje v bezpečí na švédské hranici.

            Britský válečný film s věčně atraktivním tématem zvláštních jednotek dává místy vzpomenout na klasické válečné snímky let dávno minulých. Nabízí poněkud ohrané, leč stále znovu a znovu využitelné téma malé skupiny výjimečných vojáků, poslaných na nepřátelské území splnit nesmírně náročnou misi, která se téměř jistě neobejde beze ztrát, ale jejíž úspěch se může kladně projevit na dalším vývoji války. Podobnost je zřejmá i ve ztvárnění německých vojáků, vedených obligátně zlým důstojníkem, který se zřejmou radostí nařizuje popravu norských civilistů (a ještě si přitom pořizuje nový přírůstek pro svou domácí videotéku). Němci jsou tu sice o něco schopnější, než stovky a tisíce jejich druhů, pobitých ve filmech z šedesátých let, nicméně si nelze nepovšimnout, že téměř vždy tahají při střetu se Spojenci za kratší konec a navzdory své početní převaze proti nim nedokáží efektivně zasáhnout. Sázka na toto staromódní schéma však nemusí být nutným krokem vedle. Oproti depresivním, reálně pojatým filmům, zde divák dostává nenáročnou, oddechovou podívanou o partě správných chlapů, která dává Němcům solidní kapky a která navzdory všem nástrahám a nečekaným komplikacím neochvějně kráčí za svým cílem.

Největším problémem snímku tak nakonec není béčkový námět, ale výše rozpočtu. Nedostatek peněz se poměrně markantně projevuje např. u zvláštních efektů, které se spíše než do filmu hodí do videosekvencí nějaké starší PC hry s tématikou II. světové války. Navíc má použití počítačových triků, které příliš nekorespondují s reálným prostředí, negativní vliv na zpočátku slibně se rozvíjející oldschoolovou atmosféru, která se mohla stát nejsilnější zbraní filmu. Nedostatek financí je patrný na předčasném ukončení, kdy se vůbec nic nedozvíme o osudu dvou nejvýraznějších postav – majora Jonese a seržanta Maca. Při svém posledním vystoupení jsou pronásledování Němci a tím také jejich účinkování definitivně končí. Byli zabiti? Zajati? Či úspěšně unikli a čekají na Rainse a jeho skupinu v pohodlí vyhřáté hospody někde ve Stockholmu? To se divák bohužel nikdy nedozví. Sečteno a podtrženo zůstávají Age of Heroes snesitelnou, lehce nadprůměrnou podívanou, která nenudí a rozhodně ani neurazí. Přesto jsem od nich, mimo jiné právě kvůli ohlášené účasti Seana Beana, čekal o něco víc.

            Zajímavostí je tentokrát jeden z přiložených snímků. Jde o fotku, na níž Danny Dyer v maskovacím vzoru DMP míří samopalem Thompson. Samozřejmě se nejedná o záběr z filmu, ale o pohled do zákulisí, kdy herci za dohledu příslušníků britské námořní pěchoty prodělávali výcvik v zacházení ze zbraněmi z doby II. světové války.

 

Režie: Adrian Vitoria
Hraji: Sean Bean, Izabella Miko, Danny Dyer, James D’Arcy, Aksel Hennie
Velká Británie, 2011, 90 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *