Bitva o Midway (Midway) – Válečné

Snímek mapuje jednu z nejdůležitějších událostí války v Pacifiku, bitvu u atolu Midway. Jelikož se snaží držet v té době známých a všeobecně uznávaných informací (spousta z nich platí dodnes) o tomto tématu, dostává se divákovi sled skutečných událostí a přesný obsah filmu tak de facto najdete v každé jen trochu podrobnější knize o bojích v Tichomoří. Začíná náletem na Tokio, pokračuje přes úvodní plány obou znepřátelených stran, poznáme, jakou výhodu Američanům přinesla znalost japonského kódu, zmíní bleskurychlou opravu poškozené lodi Yorktown. Zhruba po hodině dojde na vlastní zobrazení bojů, nevynechá nálet na Midway, první neúspěšné útoky amerických bombardérů proti nepřátelským plavidlům, následné potopení tří letadlových lodí japonského námořnictva, zánik Yorktownu, konec japonské zbývající letadlové lodi a následný ústup námořnictva Země vycházejícího slunce.

Mimo letecké bitvy film zachycuje, opět podle skutečnosti, i snahy obou loďstev najít svého soupeře pomocí průzkumných letadel, která mají stejné volací znaky jako ve skutečnosti a tak dále. Na pozadí těchto událostí se odvíjí příběh kapitána Gartha (Heston), který nejprve musí řešit vztah svého syna, pilota námořní stíhačky, a japonské dívky, a následně ho čeká zapojení se do bitvy. Zatímco syn boj přežije, byť s těžkým zraněním, otec, pilotující jiné letadlo (byl jeden z mála, kdo to v dané chvíli na lodi uměl), umírá při nepovedeném přistání na letadlové lodi. Pokud se nad tím zamyslíte důkladně, pak pouze tento nepříliš výrazný příběh způsobuje, že se nejedná o hraný dokument.


Bitva o Midway
patří, a to i v našich končinách, mezi známé americké válečné filmy a svým způsobem jde skutečně o unikátní záležitost. Už jen tím, jak se tvůrcům podařilo natočit reálnou událost tak, aby dokázala diváka zaujmout a udržela po celou dobu jeho pozornost. Snad jediný vážnější nedostatek spatřuji v první polovině snímku, kde může historie neznalý člověk ztrácet přehled o přesném sledu událostí. Těch jmen admirálů, plavidel, námořních svazů, volacích znaků a leteckých eskader je tu možná až příliš. Nicméně jakmile začne vlastní bitva, stává se tento problém zcela podružným. Nastává totiž čas dovedně natočených leteckých bitev, které představují hlavní trumf filmu. Je sice pravdou, že část těchto pasáží pochází z jiných válečných snímků, nicméně jejich zakomponování do celku se povedlo na výbornou. Pocit autentičnosti dále zvyšuje hojné využití dobových záběrů. Dají se sice snadno poznat podle výrazně nižší kvality obrazu, přesto nepůsobí nijak rušivě a dál dotvářejí realistické pojetí bitvy. Letecké bitvy však nejsou rozhodně tím jediným, co může film nabídnout. Stačí se podívat na herecké obsazení, které nabízí nejedno velmi známé jméno. Za všechny bych rád zmínil Roberta Mitchuma, který sice dostal jen omezený prostor coby námořní důstojník hospitalizovaný v nemocnici, ale i tuto zcela okrajovou (z historického hlediska ale nezbytnou) roli pojal způsobem, který si zapamatujete. Výsledné hodnocení je v tomto případě prakticky jasné. Vysoká úroveň zpracování, slušná dokumentární hodnota, známí a výborní herci a navíc poutavý děj, jež od nenápadných rozhovorů mezi admirály vygraduje v úžasné letecké bitvy, to všechno tvoří jeden úžasný celek, který by rozhodně neměl ujít divákově pozornosti. Nestárnoucí film, který lze jen doporučit. A pokud už jste ho někdy viděli, shlédněte ho znovu. Chybu tím rozhodně neuděláte.


Jak už bylo zmíněno, objeví se tu velké množství původních záběrů z války. To sebou přineslo také několik chyb, především proto, že sehnat natočené sestřelení zrovna toho typu letadla, které potřebujete, není až tak jednoduché. Místy tak dochází k určitým nesrovnalostem, na hladinu moře dopadne jiný typ, než jaký předtím bojoval ve vzduchu, čehož si ale v žáru leteckých bitev všimne málokdo a určitě se nejedná o nic, co by jakkoliv snižovalo kvalitu snímku jako takového.

Příště zavzpomínáme na staré časy této rubriky, na jeden z prvních filmů zde uvedených. Nacházel se ještě na staré, zapomenuté doméně a při stěhování webu navždy zmizel v neznámu. Za týden se proto můžete těšit na reedici příspěvku o britském filmu Stíhači, na start!

Režie: Jack Smight
Hrají: Charlton Heston, Henry Fonda, James Coburn, Glenn Ford, Toshiro Mifune, Robert Mitchum, Hal Holbrook, Cliff Robertson
USA, 1976, 126 minut

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *