Vetřelčí sága se možná vrátí

alien-xenomorphNa počátku byl nadějný student filmové školy Dan O´Bannon, který napsal jednoduchý scénář k filmu Hvězdná bestie. Původně béčkový rukopis se dočkal tolika vylepšení, že se o něj začalo zajímat studio 20th Century Fox, které po úspěchu Hvězdných válek shánělo další slibná sci-fi. Na post režiséra obsadilo Ridleyho Scotta, a ten ze získaného materiálu vytvořil jeden z nejlepších sci-fi filmů vůbec. Příběh o sedmičlenné posádce vesmírné lodi, čelící neznámému stvoření z vesmíru na nebezpečné planetě se stal legendou, ohromoval dokonalými filmařskými triky a světu představil jedno z neúžasnějších monster vůbec – titulního Vetřelce. Film bývá často terčem mnoha popkulturních odkazů a navazuje na něj spousta pokračování. A nesmíme zapomenout, že do světa filmu se právě skrze Vetřelce probojovala Sigourney Weaverová v roli Ellen Ripleyové.

Původní návrh vetřelce pochází od surrealistického výtvarníka H.R.Gigera, který navrhl veškeré mimozemské prvky včetně monstra. Jeho kresby inspirovali tvůrce k vytvoření dech beroucích triků a masek, zaslouženě oceněných oscarem. A výsledek i dnes po tolika letech skutečně stojí za to. Obrovské tržby, zájem publika i slibně rozjetý námět přivolaly poté na scénu ještě povolanějšího režiséra – Jamese Camerona. Jeho sequel s názvem Vetřelci nabídl více monster, více akce a více hutné atmosféry než Scottovo zdánlivě těžko překonatelné veledílo. Od této doby to ale jde s Vetřelci od desíti k pěti.

gaTřetí díl se přesto nedá považovat za špatný film, pouze už nedosahuje kvalit svých předchůdců. Nový díl si samozřejmě žádal nového režiséra, čehož se odvážně ujal David Fincher. Pod jeho velením vznikl Vetřelec 3, veskrze temný horor, kde Vetřelec ohrožuje celou trestaneckou kolonii, včetně samotné Ripleyové. Ta ale na konci filmu hrdinsky umírá, což se stalo záminkou pro udělání velké tečky za Vetřelčí trilogií. Po dlouhé pauze ale přesto vzniklo další pokračování, Ripleyová se zde objevila jako výsledek vědeckého pokusu – vědci klonovali její DNA a nějak se jim tam dostalo trochu DNA Vetřelčího. Film ale v kinech propadl, což znamenalo definitivní konec.

To by ale nesmělo být tolik fanoušků a hlavně těch, kteří hromadně zakládali webové servery, kde se pouštěli do slovních bitek s příznivci jiného filmového monstra, neméně známého Predátora. Bouřlivé diskuse o tom, co by se stalo, kdyby ti dva bojovali proti sobě, se staly podnětem k několika počítačovým hrám a ke kresleným komiksům. K tomuto námětu se po několika letech dostal i režisér Paul W. S. Anderson, který z jednoho z neočekávanějších filmů roku vytvořil nepříliš dobré béčko, jeho Vetřelec vs. Predátor se přesto dočkal vysokých tržeb. Pokračování na sebe proto nenechalo dlouho čekat. Film Vetřelci vs. Predátor se ale jen svezl na úspěchu předcházejícího dílu a kiny v podstatě prošuměl.

a32Snaha tvůrců o nakopnutí série vyvrcholila teprve nedávno ohlášenou zprávou, že bratři Ridley a Tony Scottovi se budou podílet na zfilmování dalšího dílu vetřelce, nyní už pátého. Film by ale měl být spíše prequelem k celé Vetřelčí sérii a zároveň úspěšným restartem kultu. První klapka by měla padnou už na konci roku 2009, takže nezbývá nic jiného než držet palce.

Autor: Jan Varga

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *