Michael Jackson už možná kráčí po Měsíci

mj1Když jsem v pátek ráno zaslechl zprávu o smrti Michaela Jacksona, nebral jsem ji příliš vážně. Až během dne, kdy mě snad všechny rozhlasové stanice a televizní hudební kanály zaplavovaly vlnami Jacksonových hitů a videoklipů, mi došlo, že asi nepůjde jen o novinářskou kachnu. Vyhasl život hvězdného amerického zpěváka, skladatele – odešla legenda.

Jackson se narodil v roce 1958 v městečku Gary ve státě Indiana. S vystupováním začal v šedesátých letech se svými staršími sourozenci, avšak netrvalo dlouho a nejmladší leader kapely se vydal svou vlastní cestou. Mezi největší úspěchy se dají považovat první hit Got to Be There (1972), neprodávanější album všech dob Thriller (1982) s více než 100 miliony prodanými nosiči či další deska nabitá hity s názvem Dangerous (1991).

Za zmínku stojí určitě i jeho o mnoho skromnější kariéra před kamerou. Po několika krátkých muzikálových filmech jako Thriller nebo Captain EO si Jackson zahrál v roce 1988 hlavní roli v celovečerním hudebním sci-fi Moonwalker a o devět let později přišla další role v krátkometrážním hororovém muzikálu Ghost. Mimo to natočil několik dalších čistě hudebních filmů skládajících se z jeho klipů.

Jacksonovi se podařilo změnit tvář populární hudby, sbíral jedno ocenění za druhým a vysloužil si i svou vlastní hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. Jeho slavná Měsíční chůze, se kterou oslňoval desetitisíce fanoušků se stejně jako jeho velkolepé koncertní show asi navždy vryjí do paměti všem, kteří Michaela alespoň letmo zavadili.

Král popu, jak mu přezdívali miliony fanoušků po celém světě, si svoji korunu udržel i přesto, že posledních takřka deset let trávil v ústraní, a to především kvůli soudním sporům, ze kterých nakonec vzešel nevinen. Ano, jeho život, jak už se to tak u velkých hvězd stává, byl v jistých směrech plný kontroverze, o svůj jedinečný titul však nikdy nepřišel.

mj2V osobním životě se mu příliš nedařilo, byl dvakrát krátce ženatý a zplodil tři děti. Přestože se narodil jako Afroameričan, jeho kůže postupem času stále více světlala, za což mohlo vrozené infekční onemocnění. Médii se donekonečna omílaly neprokázané skandály s dětmi či mnohonásobné plastické operace, které podstoupil.

Na letošní léto připravoval velký comeback, avšak velké napětí spojené s přípravou koncertů nevydržel. 25. června 2009 po poledni místního času zkolaboval a jako pravděpodobná příčina smrti byla oznámena zástava srdce. Stejně jako však odešel v sedmdesátých letech král rokenrolu Elvis Presley, zůstane i Michael Jackson navždy legendou svého žánru, jeho alba se budou prodávat dál a občas se někdo pokusí parodovat jeho Měsíční chůzi.

Autor: Tomáš Trenkler

One thought on “Michael Jackson už možná kráčí po Měsíci

  1. 0
    0

    Moc hezky napsáno.Díky Tomáši!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *