8. ročník KRRR! láká do Krnova na Star Wars i další hity

Fanoušci a milovníci 70mm filmu se po roce vrátí do krnovského kina Mír, ve kterém se během 12.-14. dubna uskuteční 8. ročník festivalu KRRR!. Letošní třídenní program slibuje velkou porci (nejen) hollywoodské zábavy, která bude díky dnes již netradičnímu formátu ještě intenzivnější.

kr1

Hlavními taháky v programu jsou dějově (zatím) poslední Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho, první díl kultovní Smrtonosné pasti, Burtonův Střihoruký Edward nebo Propast od Jamese Camerona. Ani další filmy, které doplní zmíněnou čtveřici, ale nebudou jenom do počtu a v tomto textu jim bude věnována stejná pozornost jako těm nejočekávanějším.

Festival zahájí Střihoruký Edward režírovaný jedním z nejosobitějších režisérů současné americké produkce. Snímek, ve kterém si Burton typicky pohrává s pohádkovými a hororovými motivy, zkoumá lidské chování prostřednictvím vztahu „monstra s břity místo prstů“ a „normálních“ obyvatel městečka. Snímek zaznamenal úspěch v kinech a vysloužil si jednu nominaci na Oscara. Jedna z prvních velkých rolí Johnnyho Deppa ukázala, že se v něm skrývá velký herecký talent, a načala jeho dlouholetou spolupráci s uznávaným režisérem.

Poté budou moci diváci zhlédnout Propast Jamese Camerona, která v programu nahradila původně ohlášeného Indiana Jonese a Poslední křížovou výpravu, ke kterému se pořadatelům bohužel nepodařilo získat práva. Náhrada v podobě Propasti však fanoušky nemusí ani zdaleka mrzet. Cameron se po prvním Terminatorovi a Vetřelcích vydal v žánru sci-fi pod mořskou hladinu a natočil další ze skvělých filmů o setkání s mimozemskou civilizací. Byť v kinech nezaznamenal tak výrazný úspěch jako Vetřelci nebo oba díly Terminatora, tak jeho projekce v rámci KRRR! bude jistě velkým zážitkem.

kr2

 Večer zahájí Barbra Streisand a Walter Matthau v adaptaci broadwayského muzikálového hitu Hello, Dolly! (režie Gene Kelly). Ten v roce 1969 zakončuje dekádu, ve které i přes ústup tohoto žánru vzniklo několik úspěšných snímků (West Side Story, My Fair Lady). Hello, Dolly! sice nedosáhl jednoznačného kasovního úspěchu jako jeho předchůdci, ale ze sedmi nominací na cenu Akademie dokázal získat čtyři Oscary.

Pro mnohé fanoušky bude představovat vrchol přehlídky (prozatímní) dějové zakončení jednoho z přelomových projektů filmové historie. Lucasova série Star Wars se stala jednou z nejvýdělečnějších a zároveň dokázala vytvořit do té doby nevídanou základnu fanoušků, kteří svět Hvězdných válek neprožívají pouze ve filmech, ale i v dalších médiích (knihy, komiksy, videohry,…). Epizoda VI – Návrat Jediho jimi sice není vnímaná jako nejlepší, nicméně Richard Marquand pod Lucasovým dohledem dokázal ságu završit kvalitně odvedeným filmem.

V sobotu jsou na programu kromě Hvězdných válek filmy Ve šlépějích spasitele (1968) Michaela Andersona, Vysoká modrá zeď (1973) od režiséra Vladimíra Čecha, pokračování Kubrickovy space-opery 2010: Druhá vesmírná odysea (1984) a nejnovější ze všech promítaných snímků Mistr (2012), který natočil Paul Thomas Anderson.

Ve šlépějích spasitele vypráví příběh ukrajinského arcibiskupa Lakoty (Anthony Quinn), který se po letech věznění stane papežem s úkolem zabránit konfliktu mezi Sovětským svazem a Čínou. Vedle Anthonyho Quinna se v roli sovětského premiéra Kameneva představil Laurence Olivier a kardinála Rinaldiho ztvárnila režisérská legenda italského neorealismu Vittorio De Sica. I přes to, že byl film na svou dobu poměrně nákladným projektem a hlavní role byly obsazeny zvučnými jmény, tak se nesetkal s diváckým úspěchem. Na našem území nebyl film zatím uveden, a tak si na krnovském festivalu odbude českou premiéru.

kr4

                Film Vysoká modrá zeď, adaptace novely Vladimíra Podzimka, je jedním z mála projektů, které byly v Československu natočeny na 70mm. Režisér Vladimír Čech se v něm vrací do roku 1951 a vypráví příběh kapitána Luboše Jelínka, který se po příchodu k jednotce musí vypořádat s nejedním problémem.

2010: Druhá vesmírná odysea je volnou adaptací knihy populárního sci-fi spisovatele Arthura C. Clarka, která (jak už název napovídá) se posouvá o 9 let do budoucnosti a staví do popředí zájmu vztahy tehdejších mocností – Spojených států a Sovětského svazu – když spojuje americké a sovětské astronauty v cestě za lodí Discovery, zatímco na zemi spolu oba státy soupeří. V hlavní roli dr. Floyda (jedné z postav 2001) se po Williamu Sylvesterovi představil Roy Scheider. Ačkoliv byl snímek nominován na 5 Oscarů, na rozdíl od 2001 nedokázal žádnou sošku získat.

Posledním sobotním filmem je Mistr, inspirovaný zakladatelem scientologické církve L. Ronem Hubbardem, který loni uvedl do kin Paul Thomas Anderson. Příběh z 50. let staví na skvělých hereckých výkonech Philipa Seymoura Hoffmana a Joaquina Phoenixe, kteří za ně byli nominováni na Oscara.

Nedělní program (před zopakováním Střihorukého Edwarda a Propasti) otevře dnes už klasická akční podívaná s Brucem Willisem, která později definovala svébytný subžánr „uzavřené lokace“. Smrtonosná past, vymykající se do té doby zavedeným konvencím akčního filmu, si diváky podmaňuje především hláškující postavou obyčejného policisty Johna McClana, který není nezničitelným strojem. Úspěch v kinech vyzvala jak k pokračování příběhů s Willisem v hlavní roli , tak i k řadě napodobenin.

 

Další informace naleznete na oficiálních stránkách festivalu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *