Norman a duchové (ParaNorman) – Zombie komedie pro děti – recenze

CZ Premiéra: 6.9.2012

Hlavní hrdina filmu, jedenáctiletý kluk Norman, je obrovským fanouškem zombie filmů, má pokoj vytapetovaný plakáty k hororům, veškeré jeho pokojové vybavení od lampičky po papuče je hororově stylizováno, a aby toho nebylo málo, tak navíc vidí duchy a umí mluvit s mrtvými. Není divu, že ho okolí považuje za prvotřídního pošuka, že ho rodiče nechápou, a že ho ve škole šikanují. Shodou okolností se ale právě on stane jedinou nadějí na záchranu svého městečka, které je sužováno zlou čarodějnicí, která zde byla před třemi sty lety oběšena, a jejíž výročí smrti se nyní ve městě oslavuje. Ve hře je i její dávná kletba, že občané zodpovědní za její smrt se vrátí na světlo světa coby zombies.

Na tomto americkém animáku je pozoruhodné to, že na něm dělala ta samá parta animátorů, kteří rozpohybovali Koralínu. Film tudíž vznikal ruční pookénkovou animací, což muselo být nepředstavitelně obtížné, jelikož mimika tváří a pohyby postav v reálných prostředích jsou ještě plynulejší a propracovanější, než v Koralíně. Ze své výplaty si animátoři zasloužili každý cent a ještě to bylo určitě málo. Nesedlo mi akorát to, že zombies, duchové a podobná strašidla jsou ve filmu spíše legrační a mnohem děsivěji a strašidelněji působí postavy živé, např. Normanova maminka. Těžko říct, zda to byl režijní záměr.

Nabízí se otázka, pro koho je vlastně film určen. Úplně malé děti se budou pravděpodobně bát, protože některé scény jsou v rámci dětského filmu opravdu strašidelné a nelze zaručit, že se vaše dítě nebude pak v noci počůrávat. Dospělí sice ocení značnou kupu parodií na horory, ale zas budou muset přežít občasný veskrze infantilní humor a hrozný český dabing, který dost vtipů zabíjí. Různých parodických odkazů na horory je tu ale přehršel, a to včetně jak těch na první pohled snadno identifikovatelných, tak i ne zcela zjevných (schválně si všimněte, co zní v pozadí za písničku, když Norman předčítá z knížky pohádku). Většina vtipů ale funguje a film je dostatečně vtipný, jeho gagy jsou však nevyrovnané. Scénáristické perly střídají nejokoukanější šestákové vtípky a naopak. Ideálním divákem je jedenáctiletý kluk, který už má zkušenost s Pátkem třináctého a s Nocí oživlých mrtvol.

Ne zrovna originální zápletka s čarodějnicí je zbytečně komplikovaná, ale zároveň není dostatečně nosná, aby utáhla celý film. Děj se pořádně rozjede až ve druhé polovině a do té doby se dovídáme, jakou má Norman ve škole učitelku a jak si získává nového kamaráda, což není moc zajímavé a ani vtipné. Dutiny v ději navíc tvůrci zaplácávají zbytečnými postavami, které nemají na práci nic jiného, než prodlužovat stopáž, protože s příběhem nemají nic společného. Normanova mrtvá babička, zjevující se mu coby duch, především.

Originální námět zombie komedie pro dětské publikum se bohužel nepodařilo dostatečně vytěžit. Když už se tvůrci tak nadřeli s animováním filmu, tak tedy mohli vynaložit i o trochu více myšlenkového úsilí na napsání lepšího scénáře, který by měl jasno v tom, koho chce bavit.

Hodnocení: 60%

Režie: Sam Fell, Chris Butler
Hraji: Anna Kendrick, Leslie Mann, Christopher Mintz-Plasse, John Goodman, Casey Affleck, Kodi Smit-McPhee, Bernard Hill, Jeff Garlin, Tempestt Bledsoe, Elaine Stritch
USA, 2012, 93 min

One thought on “Norman a duchové (ParaNorman) – Zombie komedie pro děti – recenze

  1. Musím říct že příběh filmu je zajímavý, ale vůbec se mi nelíbilo provedení a hlavně si myslím že to vůbec není film pro malé děti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *