CZ premiéra: 16. 7. 2009
Harry Potter sedí v kavárně na nádraží. Čeká na Brumbála. K ukrácení dlouhé chvíle flirtuje se servírkou a domluví si s ní rande. Pak se konečně objeví Brumbál a Harryho vyhlídky na romantickou schůzku jsou ty tam.
Společně s Brumbálem přemluví bývalého učitele, aby se vrátil zpět do Bradavic. Tam se na začátku školního roku vrátí i Harry se zamiluje do Ginny. Jenže je to Ronova sestra a Harry svoje city k ní raději dusí v sobě. Ron se zase zamiluje do Levandule, což se kupodivu moc nezamlouvá Hermioně.
Jen Draco Malfoy je nějaký zamlklý a po žádných holkách nekouká. To Harryho mozek zaměstnává minimálně stejně, jako utajovaná láska k Ginny.
Je to zvláštní, ale opravdu čtete recenzi na šestý díl fantasy ságy o čarodějném učni. Přestože předchozí díl natáčel stejný režisér, série se opět trochu posunula. Podobně, jako byl rozdíl mezi druhým a třetím dílem, je i mezi pátým a šestým. Jenže Yates není schizofrenik, a tak není rozdíl ve vizi režiséra (rutinér Columbus versus vizionář Curaon), ale spíš v touze natočit to samé jinak. Yates se snaží seč může, aby se tento film svému předchůdci podobal co nejméně. A tak z většiny děje udělal romantickou komedii (výbornou!) a změnil i závěr filmu, který byl až příliš podobný tomu předchozímu.
Právě na závěru, vlastně smrti důležité postavy, je nejlépe vidět, jak byl Yates skvělou volbou. Dokáže totiž uspokojit jak čtenáře knihy, tak nečtenáře. Ti první by si měli vzít ještě o pár kapesníků víc, protože je zde mnohem více naznačeno to, co se dozvěděli až v sedmé knize. Ti druzí zase budou zaskočeni vývojem situace v Bradavicích a vůbec celého kouzelného světa.
Ale zpět ke komediální linii. Šestý Potter má tolik humoru jako všechny předchozí díly dohromady, možná ještě víc. A to rozhodně nepřeháním. Naprostá většina je ale humor slovní, tak pokud budete mít možnost, rozhodně zajděte na titulkovanou kopii. Dabing je tentokrát, oproti předchozímu dílu, dost špatný.
I přes vtipnou rovinu snímku, se nemusíte bát, že by zmizelo veškeré napětí a zbyla jen taškařice. Temnou linii a předzvěst něčeho zlého se jen přesunula z Voldemorta na Draca Malfoye. Nepřítomnost Pána Zla však vůbec nevadí, Harry má i tak problémů dost. Ty se však přesunuly z obav o osud světa na starost o Harryho osobní život. A vždy, když už se zdá, že příběh začíná být až moc komorní, oběví se na plátně Draco a hned se všechno vrátí tam, kam má.
Právě Tom Felton jako Draco Malfoy herecky nejvíc dozrál. Michael Gambon nebo Alan Rickman odvádí své klasické výborné výkony. Daniel Radcliffe a většina ostatních „dětí“ začala hrát lépe už v předchozím díle. Ale u žádného z nich to nebylo tak patrné jako zde u Toma Feltona. Scénář mu nenabízí moc dialogů a on to ani nepotřebuje. Vystačí si jen s mimickými svaly a gesty. Jeho Draco je tak svírán vnitřními démony, že je vám ho občas až líto. Navíc je zahrán výborně, dokáže na sebe strhnout pozornost i vedle Alana Rickmana.
Harry Potter a Princ dvojí krve má přes 150 minut. Především první polovina snímku má pomalé, poklidné tempo (oproti pětce). To není myšleno jako výtka, film má skvělou atmosférou a dokáže výborně vtáhnout do svého světa. Divák pak jen sedí a doufá, že tu bude moct ještě dlouho zůstat. A to je mu naštěstí dovoleno. Čtenáři si budou tyto pasáže užívat ještě víc, protože (SPOILER) ví, že se sem s Harrym už nevrátí (KONEC SPOILERU).
David Yates se poučil z drobných chyb, které udělal minule. Navíc natočil jiný film, než by od něj kdokoli čekal. Čtenáře knih i ortodoxní fanoušky uspokojí svou věrností předloze, ostatní dojme city, které film nabízí. A všechny potěší tím, že se vrátí do známého, přesto trochu jiného světa.
Harry Potter a Princ dvojí krve je společně s Vězněm z Azkabanu nejlepším dílem série. Podobně jako tehdy, i teď Harry uhýbá z vyznačené cesty a vydává se svou vlastní. Všechno funguje perfektně a i když se pár chybek najde, jsou to jen malé mušky. Šestý díl Harryho Pottera je právem nejočekávanějším filmem léta a zaslouží si téměř absolutní hodnocení. To absolutní si nechávám na závěr série, opět pod taktovkou perfektního Yatese.
P. S. Pro fanatické čtenáře: Tonksová se objeví jen asi ve dvou scénách. Vzpomínky na Voldemorta jsou také pouze dvě. A Dursleyovi chybí. Kromě závěru a jedné přidané události zhruba v prostředku filmu jsou to skoro všechny dějové změny oproti knize. Nejvěrnější díl? Docela určitě.
90%
Režie: David Yates
Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Alan Rickman, Tom Felton, Jim Broadbent, Helena Bonham Carter, Ralph Fiennes, Michael Gambon, Warwick Davis, Maggie Smith, David Thewlis, Helen McCrory, Mark Williams, Robbie Coltrane, Natalia Tena, Evanna Lynch, Julie Walters, Katie Leung, Matthew Lewis, Bonnie Wright, Robert Knox, Anna Shaffer, Georgina Leonidas, Isabella Laughland, Louis Cordice, Jessie Cave, Scarlett Byrne, Freddie Stroma, Hero Fiennes – Tiffin, James Phelps, Oliver Phelps, David Bradley
Velká Británie / USA, 2009, 153 min
Po nedávném dočtení tohoto dílu knihy a po shlédnutí filmu, nemohu souhlasit s tímto komentářem, konkrétně s P.S. Začátek filmu je vymyšlen zcela jinak než v knize, a taktéž konec. V jisté scéně je Tonksnová nahrazena L.Laskorádovou…a co se týče Ginny a Harryho, taky to bylo docela jinak…scéna s hořícím domem rodiny Weasleyových byla zcela mimo mísu a zbytečná…Zastávám názor, že co se týče autentičnosti knihy versus filmu, má rozhodně blíž třeba Harry a ohnivý pohár…ale posud´te sami a zajděte si do kina…
R.T.
Já vím, ale spousta takových „drobností“ jako famfrpál, či návštěva obchodu dvojčat zůstala zachována. I to zmlácení ve vlaku zůstalo, i když nebylo potřeba… Pokud začátkem myslíš zničení mostu, tak o tom se v knize jen mluvilo, ale ve filmu je i vidět – to mi také jako výrazný odklon nepřišlo. Ani to, že Harry balí servírku na nádraží: skvěle to do filmu sedlo a popravdě už ani nevím, jestli to v knize vlastně nebylo taky…:-) A tou událostí uprostřed filmu jsem právě myslel ten hořící dům…:-)
Ale uznávám, změn je víc, než jsem tam napsal.
No tak jsem se na to sel podivat a musim si to znova precist, protoze nevim jestli jsem celou knihu zapomnel nebo jestli Yates netocil neco jineho nez Prince dvojí krve.
jee, ty jseš detailista:-)
Taky souhlasím s předchozím komentářem od dlatomlato….rozhodně to není nejvěrnější díl, to ani omylem!!V knize ale opravdu není nic o servírce, kterou by Harry balil, a nehodilo se to tam! Co se týče útoku na Weasleyovce(dům), tak si to asi rejža popletl s posledním dílem, protože tam to je…takže to jako vynechá v sedmičce, aby to nebylo stejné?? A co se týče hlavní náplně knihy HP 6 , točí se o knize Snape , prince dvojí krve, jenže ve filmu to bylo opomíjeno, že nečtenář si toho nemusel skoro ani povšimnout, přitom už i nadpis šestky je v názvu knihy!! Prostě když někdo točí podle bestseleru film, kde kniha je velmi úspěšná, je jasné, že lidi to budou srovnávat a chtít, aby to dle té knihy bylo a není důvod si něco vymýšlet, pokud kniha slaví úspěch, tak není k tomu žádný důvod, místo smyšlených scén, tam mělo být to, co je v knize důležité a né nějaké trapné předělávky, motání do šestky sedmý díl a překrucování, co je a není důležité….!!!
R.T.
Na zpracování tohoto dílu jsem se velmi těšila a schválně jsem si těsně před tím knihu přečelta… Přesto jsem NAPROSTO tápala a vůbec jsem si nebyla jistá jestli o tom, co jsem viděla, jsme také četla. Začátek ušel, to nepopírám. Ale hodně mi chybí ta chvíle, kdy Ginny s Harrym začnou chodit, protože celou dobu přemýšlíte, jestli už jsou spolu nebo ještě ne.Také ten „tajný“ polibek v Komnatě nejvyšší potřeby je naprosto zbytečně přidán, Harry tam přeci měl jít sám. A jak na konci filmu Snape vydedukoval, že když Harrymu prozradí, že je Princ dvojí kdve, že to Harry pochopí? Celkově jsem z filmu byla velice zklamaná! Nechápu PROČ film neudělali o něco delší, když má jen dvě hodiny a něco? Celý film jsem měla dojem, že se někam zpěchá, u žádné zcény se režisér nezastavil na chvilku déle, aby si diváci mohly utřídít myšlenky. Jen dál a dál nabaloval další nesouvislé scény. Možná byla chyba, že jsem si to před tím přečetla. Ale otevřeně přiznávám, že JÁ jsem šla na adaptaci šestého Harryho a ne nějakého rádoby pokusu ten film pojmout jinak než knihu. JÁ bych mu tedy vůbec 90% nedala, tak možná 60%, ale za absenci poslední bitvy tak 30%!
Na Harry 6 jsem byl včera a opravdu bylo minimálně ve dvou scénách, že kniha je majetkem Prince dvojí krve. A vydedukoval to tak, že Harry použil Sectumsempra, čili Snapeovo zaklínadlo. V tom jsem zrovna problém neviděl. Ale uznávám, že tenhle díl vnímám až moc nekriticky.
To co se mi líbilo, a co asi většinu z vás štve, je jiné pojetí filmu. To, že je šestka spíš romantická komedie jsem bral jako plus a ne jako zápor. Ale to je pouze věc pohledu a naprosto chápu, že to každý vnímá jinak. Právě ten, kdo šel na pokus pojmout knihu jinak než film, odcházel z kina šťastnější, než ten, kdo šel na absolutní přepis knihy. Jsem rád, že patřím do té první kategorie:-)
No to je trefné – jiné pojetí filmu !!!! Ale pokud režisér D.Yates chtěl takto velmi námi „čtenáři“ oblíbenou knihu pojmout jinak, se krutě spletl a měl by to přenechat jiným!!! Protože na jiné pojetí filmu si může napsat i jiný, nový scénař !!! Příběh je daný a má se toho držet a né si vymýšlet a překrucovat již dané…takže mne velmi štve, že bude dělat i další dva díly poslední ságy HP !!A určitě to nevnímám jen takto já sám !! Zase to nebude stát zato !!
R.
Tak tady bych se zase zastal D. Yatese. Kritizuješ jeho, ale zároveň říkáš, že příběh je špatný. Za dějově jiné pojetí filmu je odpovědný především scénárista. Tím tu byl po delší době opět Steve Kloves, takže kritiku směřuj spíš na něj. Yates v tomhle případě za to moc nemůže.
ahoj kmotře. pěkně jsi to napsal;-) jen pozor! pan Roman bude zjevně nevyrovnaný jedinec a mohl by ti usilovat o život! jejej! počet vykřičníků v jednom komentáři je alarmující a spolu s bujarou češtinou vypovídá o rouztroušenosti povědomí sebe sama pana pisatele!!!
Já jdu na film až v pátek (za to zpoždění mě, prosím, neukamenujte) a trochu mě děsí ty odlišné názory. Slyšela jsem, že z knihy tam není nic a tady čtu, že vše až na dvě věci. O té servírce k nize není ani písmeno. Teď ji, pro všechny případy, čtu znova. Na film se samozřejmě těším, ale mám trochu strach, že to bude něco jiného než právě čtu, nebo než to, co čekám. Každopádně do kina jdu, jen kvůli recenzi a rozdílným názorům na ni, si film nenechám ujít, ne?
to Slunce: Dík, budu si dávat pozor…;-)
Vracím se, abych řekla, co si o filmu myslím. Bylo to vážně skvělý. Začátek, i když jiný, mi zas tak nevadil, protože scéna s Durslyovými by byla na dlouho. Co mi ale vadilo bylo vynechání té velké bitvy (jak psala Tereza), také celé to běhání Harryho a Ginny v poli a následný požár domu… to tam prostě nebylo. Nejvíc mě ale mrzí polibek v Komnatě nejvyšší potřeby. Měli tu scénu nechat tak, jak je v knížce. Co ale musím pochválit: Rona po snězení dortíčků s nápojem lásky, Harryho po vypití felixe (při obojím se smáli všichni v kině…oprávněně) a celkový výkon Toma Feltoma – jeho Draco byl výborný. Jsem ráda, že jsem na filmu byla a určitě si ho pořídím na DVD. Škoda těch tří věcí, které jsem vytkla. Ty mohly být jinak.
Zdravím všechny, kteří vidí nedostatky filmu v tom, že tam BYLO NĚCO NAVÍC nebo JINAK. Nikdo, kdo se tady tím ohání, nepíše, proč mu to vlastně vadí. Rovnice JINAK = ŠPATNĚ neexistuje, takže pokud byl někdo nespokojený se scénou hořícího domu, ptám se: PROČ? A neberu argumentaci typu „nehodilo se to tam“, nebo „bylo to mimo mísu.“ (Roman). Proč se scéna se servírkou do snímku nehodila? Protože by se tak Harry nezachoval? Nebo to nekorespondovalo s atmosférou knihy? Problém tkví totiž už v pojmu VĚRNOST předloze. Ta vůbec nemusí spočívat v otrockém převzetí příběhu kapitolu po kapitole, ale např. v atmosféře nebo v hlavní myšlence knihy atd. Většina Kmotrových oponentů kalkuluje s věrností dějovou, ok. Ale i tak musí mít to, že vám nějaká scéna nesedne, nějaké opodstatnění.
Mně třeba scéna s hořícím domem přišla nejdřív trochu divně naroubovaná, ale zároveň povedeně strašidelná a temná, a myslím, že právě o tohle Yatesovi šlo. Vzhledem k tomu, že vypustil konečnou bitku, musel ukázat, jací jsou Smrtijedi pošukové, někde jinde… A samotná bitva, jak už psal Kmotr v recenzi, nakonec chybí zřejmě proto, že by jinak 3 díly za sebou končily velkým soubojem. Což v knížce nevadí, ale ve filmu je to víc do očí bijící. Co se týká servírky, vím – NEBYLA V KNIZE, ale tak proč ne? Copak musí Harry pořád jenom myslet na to, že musí zlikvidovat Voldemorta? Celkem vtipně to navozovalo atmosféru, která se pak snímkem line…
Samozřejmě, teď jsem v předposledním odstavci jen vysypala spoustu svých názorů, které bude mít valná většina pisatelů jiné… Ale jsou vyargumentované. Takže: Jak je to s vámi? Co vás na těch změnách vlastně tak strašně dráždí? Kromě toho, že to tam nebylo…:)
Konečně se mě taky někdo pořádně zastal…:-)
Pingback: Another HBP review: Tom Felton doesn’t need dialogue to stand out