Hanebný pancharti (Inglourious Basterds) – Recenze

CZ premiéra: 27. 8. 2009

ib1Hanebný pancharti (ta chyba v názvu je skutečně záměrná) jsou dalším typickým filmem Quentina Tarantina se vším, co k tomu patří. Řazení snímku do kapitol, extrémně dlouhé dialogy, fetišistické záběry detailů ženských nohou a obličejů, cesta za pomstou, černý humor, krvavé orgie, inspirace spaghetti westerny, všechno tam je. Pancharti jsou historickým velkofilmem kříženým s celou dosavadní režisérovou tvorbou. Není to ale film natočený jen pro fanoušky, ale pro širokou veřejnost. A to především díky absenci skrytých odkazů, kterých bylo např. Auto zabiják, poslední Tarantinův počin, plné. Ale hlavně tu nechybí to nejdůležitější ze všeho – perfektní příběh. Po veskrze průměrném Autě zabiják jsou proto Hanebný pancharti příjemným překvapením.

ib2O co se v tom perfektním příběhu vlastně jedná? Je Druhá světová válka a Francie je prolezlá nacisty. Jen jediná skupina židovských vojáků pod vedením poručíka Aldy Rainea (poněkud přehrávající Brad Pitt) je odhodlána vzepřít se převaze a zabít každého nacistu, který se jí postaví do cesty. Nyní mají sehrát důležitou úlohu v plánu britské špiónky a německé herečky Bridget von Hammersmark (Diane Kruger), jehož cílem je zničit kino, kde se má odehrát premiéra německého propagandistického filmu Pýcha národa, na které nebude chybět nejvyšší představenstvo Třetí říše, včetně samotného Hitlera. O stejném záměru ale uvažuje i majitelka kina, Shosanna Dreyfusová (Melanie Laurent), která takový čin vnímá jako dostatečnou pomstu za to, že jí nacisté vyvraždili rodinu. Že se oba plány neobejdou bez komplikací, to je všem jasné.

ib4Celková stopáž čítá 150 minut, což je dost. Přesto se nudit nebudete, a to především zásluhou scénáře, kamery a kvalitního obsazení. Tarantino dokazuje své kvality všemi možnými způsoby, rozehrává napínavou hru, kterou se nebojí v pravý moment odlehčit a sází na moment překvapení, čímž odstranil jakoukoli předvídatelnost děje. Kvůli (díky) tomu také snímek nekončí tak, jak se píše v učebnicích dějepisu, protože Tarantino si vymyslel jiný, vlastní konec. Všechny postavy jsou velmi dobře napsané, jejich charaktery propracované a herci odvedli svou práci také na výbornou, což je znát nejvíce u postavy plukovníka SS Hanse Landy (přezdívaného Lovec židů), kterou skvěle ztvárnil Christoph Waltz. Jde z něj strach dokonce i ve scéně, kde pojídá štrúdl. Naopak Eli Roth (režisér Hostelů) v roli pancharta, který mlátí nácky baseballovou pálkou, vypadá sice hodně cool, ale jeho výkon se za herecký považovat nedá.

ib3Film kombinuje angličtinu, němčinu a francouzštinu a trošičku italštiny, což je volba sice odvážná, ale správná, protože to snímku přidává na věrohodnosti. Ve změti jazyků se divák ani ztratit nemůže, komplikace mohou nastat snad jen kvůli zmatkům v ději a střihu, takových scén je tu ale naštěstí jen málo, hlavně ke konci. Působí to přesto neuvěřitelně svěže a originálně. Ve výsledku nejsou pancharti ničím jiným než nefalšovanou zábavou a čistě odvedenou filmařskou prací.

Autor: Jan Varga

90%


Režie: Quentin Tarantino
Hrají: Brad Pitt, Mélanie Laurent, Christoph Waltz, Eli Roth, Michael Fassbender, Diane Kruger, Daniel Brühl, Til Schweiger, Gedeon Burkhard, Jacky Ido, B. J. Novak, Omar Doom, August Diehl, Denis Menochet, Martin Wuttke, Mike Myers, Julie Dreyfus, Rod Taylor, Samm Levine, Paul Rust, Michael Bacall, Arndt Schwering-Sohnrey, Ken Duken, Christian Berkel, Anne-Sophie Franck, Léa Seydoux, Ludger Pistor, Jana Pallaske, Sebastian Hülk, Bo Svenson, Enzo G. Castellari, Samuel L. Jackson
USA / Německo / francie, 2009, 153 min

6 thoughts on “Hanebný pancharti (Inglourious Basterds) – Recenze

  1. Komentářů k tomuhle filmu už bylo všude dost – všechny víceméně ve stylu ortodoxní vyznavači Tarantina, co od něj schroustnou všechno vs. moralisté plus pár názorů od těch fandů Tarantina, co je tenhle film nezaujal. Já komentuju jen první větu této recenze – nejsem si tím úplně jist, ale „panchart“ není chyba – ač to překladatel mistrně zvolil vzhledem k bastErds, je slovo panchart české označení původní, a známé „parchant“ je jen jeho vžitá přesmyčka (a také lépe znějící). Podobně jako máme z původního „koblouku“ dnes „klobouk“.

  2. Tak tady bych se zase zastal autora. Píše, že ta chyba je záměrná. Použil jednotné číslo, měl tedy na mysli pouze jednu chybu a to, s největší pravděpodobností, právě slovo „hanebný“. Slovo „panchart“ samozřejmě v češtině existuje. A to by se právě mohlo považovat také za chybný překlad: Tarantino v originálním názvu filmu zkomolil obě slova (Inglourious Basterds). Český distributor zkomolil jen jedno slovo (hanebný), pro druhé slovo (panchart) použil „pouze“ archaický výraz. Ale takhle by sme se tu mohli bavit fakt dloouuho:-)

  3. Dlouho jsem se na to chystala, včera konečně viděla. Nejsem fanynka Brada Pitta, ale tady se mi, na rozdíl od pana Vargy, hodně líbil. Možná to vypadalo, že přehrává, ale on prostě opravdu hrál toho bouchače, který má ve všem jasno, má venkovký přízvuk, ale velké sebevědomí. A kontrast kruťáren, které dělal nebo inicioval s jeho dobráckým, až medvídkovským vzezřením i chováním, byl boží. Prostě už jsem se dlouho tak nezasmála.

  4. tak jsem se právě vrátila z kina, a musim říct, že už dlouho ve mě žádnej film nevyvolal takhle hlubokej zážitek.. fakt se mi to líbilo, prostě kvalitní film :))

  5. Nechci nic řikat,,ale je to hovadina,nacisti jsou nacisti,ale nemuseli z nich dělat blbečky.. film o ničem…

  6. Volta:když nechceš nic řikat tak mlč…film je dobrej a nackové sou blbečci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *