Osamělá plavba (Odinočnoje plavanije)

Režie: Michail Tumanišvili
Hrají: Arnis Licitis, Michail Nožkin, Alexander Fatjušin, Sergej Nasibov, Nartaj Begalin, Vitalij Zikora, Oleg Golubitskij
Sovětský svaz, 1985

osamela_plavbaVztahy mezi USA a Sovětským svazem se výrazně zlepšily a zdá se, že obě velmoci zasednou k jednacímu stolu. Tento vývoj se ovšem nelíbí americkým obchodníkům, jejichž podniky by mohly bez státních zakázek na výrobu zbraní zkrachovat. Rozhodnou se proto namířit světové mínění proti Sovětskému svazu. Na nikomu nepatřícím ostrově v Tichém oceánu vybudují tajnou raketovou základnu. Odtud chtějí potopit civilní loď a svést vše na sovětské námořnictvo. Velením základny je pověřen bývalý veterán z Vietnamu, kterému je jasně naznačeno, že neúspěch akce může pro jeho osobu skončit velice špatně. Jenže, ne všechno probíhá tak, jak si Američané přestavovali. Novopečený velitel základny, plný nenávisti ke svým nadřízeným, uskuteční vlastní plán, zmocní se jaderných hlavic a chystá se vyprovokovat válku mezi Sovětským svazem a Spojenými státy. V oblasti se však nachází sovětská fregata 703, která na ostrově vysadí jednotku námořní pěchoty. Té se podaří základnu zničit, znemožnit odpálení raket a zabránit tak hrozící katastrofě. Americká vláda se od celé události distancuje a zbytky své základny zničí pomocí bombardovacího letadla. Obě velmoci tak mohou nerušeně pokračovat ve zlepšování svých vztahů.

Docela povedený sovětský film. Vzhledem k rok vzniku nenarazíme na oslavné chóry na komunistickou stranu a skutečnost, že na straně těch hodných stojí Sověti, působí jako příjemná změna. Snímek ovšem trpí několika problémy. Jednak naprosto zbytečnou první polovinou, kde se absolutně nic důležitého nestane a některé scény vyloženě nudí. Stejně tak mrzí použité efekty. Odpálená řízená střelba, americký bombardér nebo ponorka působí víc než cokoliv jiného směšně. Rozpačitý dojem z první části vynahradí zbytek filmu, přesně od chvíle, kdy se námořní pěchota vylodí na ostrově a dojde k přestřelkám s Američany. Kvalita těchto scén je minimálně stejná, jako u většiny amerických akčních filmů té doby. Dokonce, světe div se, po zásahu nožem stříká i krev. Kromě toho musím ocenit použitou hudbu, která skvěle podbarvuje některé záběry (let vrtulníku nad ostrovem) a v neposlední řadě stojí za to i záběry na sovětskou fregatu, která si snadno poradí s imperialistickou technikou v podobě raketových člunů. Americká armáda je podána velice zajímavě, prostě několik lidí oblečených do zelených uniforem s co největším výskytem nápisů „US Army“, poddůstojník amerického oddílu pak vypadá jako kdyby právě vylezl z džungle po několika letech partyzánské války a pyšní se dlouhými vlasy, z nichž přímo teče kapitalismus. Podobně jako výstroj, i výzbroj vypadá stylem „co zemljanka dala.“ Takže se připravte na německé útočné pušky HK G3, britské kulomety Bren nebo československé samopaly vzor 26. Nutno dodat, že podobné detaily ještě zvyšují pozitivní dojem z filmu, jehož druhá polovina se řadí k nejzábavnějším, co jsem za poslední dekádu v tomto žánru viděl.

Na závěr tentokrát výtka pro člověka, který psal k filmu titulky (tedy ty, které obsahuje DVD). Zlý Američan je zde zásadně psán Hesolt, zatímco na uniformě se mu skví jméno Hessalt. Mám za to, že jména se v titulcích opravdu nemusejí psát foneticky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *