Válečné filmy – ohlédnutí za uběhlým desetiletím – 1. část

První dekáda dvacátého prvního století skončila a nastal tak ideální čas k analyzování a hodnocení všeho druhu, což se nevyhnulo ani této sekci. Položme si tedy otázku, co všechno nám v uplynulých deseti letech válečné filmy či seriály přinesly. Na následujících řádcích naleznete první část stručného, na jednotlivé roky rozděleného přehledu více či méně významných zástupců žánru. Není kompletní, neboť podobný soupis přesahuje možnosti jednoho autora. Některé z uvedených filmů se sem dostaly díky svým kvalitám, jiné z důvodů přesně opačných a najdou se i takové, jimž pomohlo čistě subjektivní autorovo hledisko. Jen doplním, že v textu zmiňuji všechny filmy pod jejich českým název. Vzhledem k délce tohoto přehledu jsme jej rozdělili na pokračování.

2001

Desetiletí začalo skutečně ve velkém stylu a přineslo hned několik zajímavých kousků. Na prvním místě je bezesporu brilantní Černý jestřáb sestřelen od režiséra Ridleyho Scotta. Výborně natočený film s hvězdným hereckým obsazením popisoval sestřelení dvou amerických helikoptér během konfliktu v Somálsku a do paměti diváků se vryl nesmazatelným písmem. Nebyl však zdaleka tím jediným, co rok 2001 nabídl.

Zaslouženého uznání se dostalo evropskému koprodukčnímu filmu Země nikoho. Cynický příběh o třech vojácích a jedné mině získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Pozornosti tvůrců samozřejmě neušla ani II. světová válka, díky čemuž jsme si mohli užít příběh odstřelovačů na stalingradské frontě ve zdařilém Nepříteli před branami. Pokud vás odradila mrazivá zima východní fronty, stačilo vzít do kina přítelkyni a zakoupit lístky na velkolepé zpracování největší porážky Spojených států v Tichomoří, náletu na Pearl Harbor. Ten nabídl výbornou scénu náletu japonských letadel a zhruba dvě hodiny nesnesitelného patosu.

Západní frontu války připomenul jeden z nejlepších válečných seriálů všech dob, Bratrstvo neohrožených z produkce HBO. Dodnes zůstává životní nutností pro každého, kdo se jakkoliv zajímá o filmy s válečnou tematikou.

O něco víc do minulosti se ponořil málo známý americký televizní snímek Ztracený prapor, pojednávající o nasazení amerických vojáků za I. světové války. Jasně dokázal, že pokud jde o slavnou vojenskou historii, najde se v USA dost dolarů i pro televizi. Ze skutečné události vycházel další americký film, Za nepřátelskou linií. Na Slovensku natáčený příběh pilota, sestřeleného během války na Balkáne překypoval nelogičnostmi, nicméně z neznámého důvodu se divákům líbil – dokonce natolik, že během dalších let vznikla ještě další dvě „pokračování. (tj. měla stejný název)“ Ta už ale podle mého názoru nepatří nejen mezi filmy válečné, ale mezi filmy obecně.

A na závěr musím ještě zmínit krásný rodinný film Vlčák Rain, zasazený do války ve Vietnamu. Co na tom, že jakákoliv použitá výzbroj a výstroj patří do mnohem pozdějšího období. Pejsek v armádních službách si mě dokázal získat i tak.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *