Taktický útok (Tactical Assault)

Režie: Mark Griffiths
Hrají:
Rutger Hauer, Robert Patrick, Dey Young, Ken Howard, Harri James, Wendy Benson-Landes, Kitty Kéri, Csaba Pindroch
USA 1998

takticky-utokKrátce po skončení války v Perském zálivu naruší bezletovou zónu dopravní letadlo. Je dostižen dvojicí amerických stíhaček, které je mají podle rozkazu eskortovat zpět do iráckého vzdušeného prostoru. Jeden člen hlídky, kapitán Holiday je však rozhodnutý letadlo sestřelit. Po chvíli se na scéně objeví irácké bojové letouny. Kapitán proti nim zahájí útok a dva z nich sestřelí. Pak se vrátí ke svému cíli, dopravnímu letadlu. Jeho nadřízený, plukovník Banning mu vydá rozkaz nestřílet a vrátit se na základu. Holiday pokračuje v útoku. Plukovník Banning po krátkém zaváhání svého kolegu sestřelí, aby předešel smrti cestujících na palubě dopravního stroje. Holiday úspěšně svou stíhačku opustí, na zemi padne do zajetí iráckých vojáků, v němž stráví šest let. Plukovník Banning mezitím upravil hlášení o celé akci, oficiálně nikdy nepřiznal, že by na svého podřízeného střílel a naopak vyzdvihne jeho hrdinství v boji s Iráčany. Po návratu z Iráku Holiday přichází za svým velitelem, který nyní působí v operacích NATO na území bývalé Jugoslávie. Je rozhodnutý pomstít se mu za sestřelení nad iráckou pouští a neváhá k tomu použít všech pro něj dostupných metod, zahrnujících poškození plukovníkových raket před letem nebo tankový útok. Následně se zmocní bojového letadla a mezi oběma muži dojde k leteckému souboji. V něm vítězí plukovník Banning, svého soka pošle v sestřeleném letadle pod hladinu řeky a následně si jde užívat čerstvého povýšení a narození syna.

Opět jeden z filmů, který tak úplně nezapadá do škatulky válečného. Spíš bych ho považoval za akční, ale když už vyšel na DVD ve válečné edici, proč ho sem nenapsat? Tahákem snímku může být Rutger Hauer v hlavní roli, nebo bojové akce ve vzduchu. Hned na začátku musím případnému zájemci zchladit hlavu. Hauer byl v roce 1998 dávno za obdobím své největší slávy a ačkoliv jeho výkon představuje vrchol celého snímku, nic omračujícího nečekejte. A bojové scény? Ubohost. Jinak to popsat nejde. Tvůrci nemají ani ponětí o tom, co chtěli zobrazit. Letadla se utkávají v opakujících se průletových záběrech, postrádajících dynamiku a nenabízejíc nic zajímavého. V jiných případech to dopadlo ještě hůř. Nezapomenu na scénu, kdy srbská pěchota napadne letící bitevní vrtulník palbou ručních zbraní. Těžce obrněný vrtulník se stáhne, místo něj přiletí stíhačka a začne vojáky ostřelovat raketami vzduch-vzduch. Tady nelze nic dodat. Kromě toho zde zjistíme řadu zajímavých věcí, například že Američané používají česká bitevní letadla a ruské vrtulníky, nebo že příprava bojového tanku k jízdě trvá přesně vteřinu. Za velice originální považuji změny letadel ve scénách. Jeden typ vzlétne, ve vzduchu je ztakticky-utok1 něj jiný a třetí zase přistane. Pokud měl film odborného poradce, nejspíš spáchal sebevraždu ve chvíli, kdy za ním přišli s první hotovou scénou. A co naprosto vyráží dech, pak závěrečný souboj. Upozorňuji že skončí tak náhle, že si údivem protřete oči a budete si myslet, že nějaká ta minuta vypadla. A pozor nyní to nejlepší na konec. Přes všechny výše popsané chyby (jejich soupis by vydal na obsáhlý seznam) mě film příjemně pobavil. Jednak nestihne vzhledem k délce nudit, jednak nemusíte přemýšlet. Na jedno podívaní jde o „lepší podprůměr.“

Zajímavost na konec. Oko českého diváka určitě potěší již zmíněné bitevníky, konkrétně známé stroje L-39 Albatros. Vedle toho si ještě ve scéně, kdy armáda prohledává vrak tanku, můžete v záběru všimnout české Tatry 148 v roli hasičského auta.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *