Sedm červených baretů (Sette baschi rossi) – Bažiny, žoldáci a velbloudi – válečné

CSFD IMDb 

Za povstání Simbů v Kongu v šedesátých letech je pobita malá skupina žoldnéřů. Naživu zůstane pouze novinářka, která je zajata a velitel hlídky, kapitán De Brand. Během cesty na velitelství přijde o jakési důležité dokumenty. Jeho nadřízený proto vysílá skupinu sedmi vojáků, aby je získali zpět. Velení opět dostává De Brand. Ke skupině se připojí také muž jménem Carres, Francouz prodávající povstalcům zbraně. Díky tomu zná krajinu, kudy povede trasa pochodu k cílové oblasti a za finanční odměnu se ujme role průvodce. Jednotka se kromě jednoho střetu s nepřítelem úspěšně vyhne hlídkám a zaútočí na vesnici, kde se nacházejí dokumenty i doposud živá novinářka. Ačkoliv žoldnéři stojí proti početní převaze, díky momentu překvapení snadno pozabíjí všechny rebely a splní tak první část svého úkolu. Ukazuje se však, že De Brand je zrádce, který dokumenty dobrovolně nepříteli předal.

sbr_2

Cesta zpět vede přes poušť a bažiny a obtížný pochod si vybírá daň na psychickém rozpoložení členů skupiny. Carres se dostane do sporu s jedním žoldnéřem, kterého během konfrontace zastřelí jeden z jeho spolubojovníků. V bažinách poté umírá i De Brand, jemuž se stane osudnou past s otrávenými hroty. Velení se ujímá seržant Vlasky, protože jediný důstojník v jednotce trpí silným záchvatem malárie. Žoldnéři se dostanou k železniční trati, kde se jim podaří získat lokomotivu s vagóny. Nemocný důstojník umírá během cesty, pouze několik mil od cíle. Před svou smrtí předává dokumenty Carresovi, který je poté ničí. Na vlak poté zaútočí početní skupina rebelů a dochází k boji. V jeho průběhu sice dospodu přeživší žoldnéři způsobí nepříteli těžké ztráty, avšak postupně podlehnou přesile. Naživu zůstává pouze Carrey a novinářka. Důstojník povstalců jim následně slíbí, že zařídí jejich dopravu na příslušný konzulát.

Zástupce italských Euro war filmů, vybočující z jejich řady především svým námětem. Zatímco velká většina snímků tohoto typu se odehrává za II. světové války, v tomto případě jde o pozdější dobu a Afriku (natáčení probíhalo v Etiopii). Vlastní zpracování zůstala ve většině ohledů stejné a nutno dodat, že v rámci svého sub-žánru nejde o nikterak špatný kus. Důraz je, stejně jako prakticky ve všech italských válečných filmech tohoto období, kladen na násilné scény, chybět samozřejmě nemůže vyloženě zlá – a díky tomu výrazná – postava vojáka, který s obzvláštní radostí zabijí bezbranné nepřátele ručními granáty. Postupem času se pak vlastní náplň mise odsouvá na vedlejší kolej. Divák se nikdy nedozví, co se vlastně nacházelo v oněch dokumentech. Namísto toho sleduje postupný rozklad vojenské jednotky, jehož míra narůstá spolu se vzdáleností v těžkém terénu, kterou mají vojáci za sebou.

sbr_3

I po většinu děje kladně působící postava seržanta Vlaskyho se tak v samotném závěru změní v archetyp Euro war snímků, tedy hlasitě se smějícího psychopata, pro něhož se boj stává jakousi drogou. Technické zpracování vcelku věrně koresponduje s ostatními zástupci sub-žánru. Některé scény nemají zrovna zvládnutý střih, chybět nemohou ani komicky vypadající zastřelení ozbrojenci, provádějící během pádu na zem různá sokolská cvičení. Celkově se ale na snímek dá docela dobře dívat, aniž by divák svého rozhodnutí litoval. Slabší chvilku si nicméně tvůrci vybrali v poslední třetině, kdy v drsných podmínkách pouště odpadá jak tempo pochodu, tak snímku jako takového, což se naštěstí změní po obsazení vlaku. Občas se tu vyskytnou i zajímavé věci, např. mi bylo až dodnes zcela utajeno, že nejběžnějším zvířetem v Kongu je velbloud. Podtrženo a sečteno, z hlediska své kategorie se jedná o poměrně vydařený počin, velká část italských válečných snímků nabízí výrazně nižší kvalitu. Velkou měrou tu ale pracuje samotný fakt, že přesunutí z II. světové války působí jako příjemná změna.

Hodnoceni: 60%

Režie: Mario Siciliano
Scénář: Piero Regnoli, August Rieger
Kamera: Gino Santini
Hudba: Gianni Marchetti
Hrají: Ivan Rassimov, Sieghardt Rupp, Kirk Morris, Serge Nubret
Itálie / Západní Německo, 1969, 90 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *