Operace Daybreak (Operation Daybreak) – Americký pohled na český atentát – válečné

V roce 1941 je ve Velké Británii vypracována operace s krycím jménem „Daybreak,“ jejímž cílem je atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Za tímto účelem odlétají do Protektorátu Čechy a Morava tři českoslovenští parašutisté, Kubiš, Gabčík a Čurda. Jejich letadlo se však odkloní z trasy a výsadek proběhne v místě velmi vzdáleném od původně zamýšlené lokace.

Přesto se všem třem podaří úspěšně navázat kontakt s místním odbojem a s jeho pomocí se dostat do Prahy a najít zde útočiště u spolehlivých lidí. Krátce poté se dozví, že se Heydrich chystá na cestu vlakem do Berlína, což by mohla být příležitost k jeho zabití. Kubiš s puškou si najde stanoviště poblíž nádraží, avšak v kritickou chvíli mu před hlavní projede jiný vlak, což zabrání výstřelu. Parašutisté se však nevzdávají a chtějí ve svém úkolu pokračovat. Na pomoc jim seskočí další skupina výsadkářů z Británie, avšak zároveň klesá nadšení pro úspěch operace ze strany odboje – zabití natolik důležitého člověka jako Heydrich by mohlo vyvolat velké represe ze strany Němců. Nakonec však odbojáři pomohou s přípravou dalšího plánu útoku. Cíl totiž jezdí každý den do Prahy v otevřeném autě, přičemž vůz musí v jedné ze zatáček na cestě zpomalit, což z něj dělá ideální cíl. V den zvolený pro útok se Kubiš a Gabčík přesunou na místo a čekají na automobil. V kritickou chvíli selže Gabčíkův samopal, jeho druh však úspěšně vhodí do vozu granát a způsobí tak Heydrichovi vážná zranění, kterým zasažený po několika dnech podlehne. Po úspěšném splnění úkolu se parašutisté ukrývají v jednom z pražských kostelů a čekají na letadlo, které je má dopravit zpět do Británie. Čurda, sledující odvetné akce Němců se však obává o svou v Protektorátu žijící rodinu, že se sám vzdá německým úřadům a navede je na stopu svých druhů. Kostel je následně obklíčen velkou přesilou, parašutisté sice způsobí útočníkům těžké ztráty, v boji však všichni postupně umírají.

I v naší televizi uvedený snímek, natočený v Praze a za účasti několika českých herců, je zajímavý už prostou skutečností, že někdo v zahraničí natočil něco založené na událostech z naší historie. Je sice pravdou, že s některými skutečnostmi zachází velmi volně, což ale představuje v rámci žánru zcela běžný postup. Z toho důvodu nepovažuji za tragickou skutečnost, že všichni občané Protektorátu hovoří anglicky nebo že se tu a tam do záběru dostanou prvky, které se v době, kdy se příběh odehrává, určitě objevit nemohly. Některé skutečnosti se však přehlédnout nedají. Jednak tu máme nepříjemný fakt, že především první polovina se poměrně vleče a zajímavých momentů tu příliš nepotkáme. Za druhé, do filmu se vloudilo několik logických chyb, které jsou občas víc než nápadné. Tak například Heydrich nikdy nejezdí sám, ale vždy ho doprovází obrněný vůz a další automobily s ozbrojenou stráží. Tuto skutečnost divák několikrát vidí, parašutisté se o ní dokonce baví při přípravách na atentát. Jenže v klíčovou chvíli se do zatáčky šine jen a pouze černý Mercedes s Heydrichem, přičemž nikde není vysvětleno, kde jeho početný doprovod zůstal. Najdou se tu však i pozitivní chvíle, jako moment, kdy si cíl atentátu nasazuje na hlavu českou korunu a směje se varování, že takové počínání může mít neblahé následky – český divák si tady víc než spokojeně mne ruce. Ještě lepším dojmem pak působí závěrečná bitva v kostele. Sice od začátku víte, jak to nakonec všechno dopadne, ale sledovat parašutisty, kteří s granáty a samopaly skládají k zemi vpravdě desítky Němců, představuje velmi dobrou a navíc poměrně slušně natočenou podívanou. Celkově se nedá než konstatovat, že snímek představuje v rámci žánru ve své době nižší ligu, což ilustruje i skutečnost, že rozhodně nepatří mezi ty známé. Díky svému tématu však i v současnosti představuje pro tuzemského diváka zajímavou volbu.

 

Hodnocení: 60%

Režie: Lewis Gilbert
Hraji: Timothy Bottoms, Martin Shaw, Joss Ackland, Anthony Andrews, Anton Diffring, Reinhard Kolldehoff, Jiří Krampol, Kika Markham, Josef Abrhám, Josef Laufer, Jaroslav Drbohlav, Vítězslav Jandák, Neil McCarthy, Vernon Dobtcheff
USA / Československo / Jugoslávie, 1975, 118 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *