Dvě války v Gruzii – 1. část: 5 Days of War

Válka v Gruzii byla překvapivá a jistě strašlivá věc, která ale skončila po necelém týdnu a zanechala celý svět v údivu. Otázky typu “kdo si začal” a “kdo je tady záporák” si ale bude muset poteciální divák zodpovědět někde jinde, protože dva filmy, které na toto téma vznikly, se přesně drží politické objednávky. Ruský televizní snímek Olimpius Inferno z roku 2009 a o dva roky starší 5 Days of War z USA.

Je překvapivé, že americký film působí jako daleko větší propaganda, než ten ruský. O ruském se dlouho dopředu tradovalo, že vznikl na politickou objednávku. Americký, natočený akčním matadorem Rennym Harlinem, zobrazuje ruské vojáky jako bezostyšnou bandu hrdlořezů, kteří nepřijeli bojovat o nezávislost Jižní Osetie, ale vyrabovat co největší množství gruzínských příbytků a zabít co největší množství místních. Harlin zvolil i takové podpásovky, jako je nálet vrtulníků na probíhající svatbu (inspirovala ho pravděpodobně podobná americká akce v Iráku) a komanda najatých zabijáků. Svůj nepříliš vysoký rozpočet využil do mrtě a akce ve filmu díky tomu působí správně velkolepě.

Scénář pravděpodobně vytvořil počítačový program, protože tolik klišé za sebou člověk jen tak nevidí. Skupina amerických novinářů-dobrodruhů s traumatem z Iráku se vydává do Gruzie, protože očekávají výbuch násilností. Ty skutečně vypuknou, a tak se novináři, zatímco na ně všichni střílí, mohou setkat s oduševnělým ruským velitelem, který právě svou inteligencí hraje roli ztělesněného zla, a násilnickým holohlavým ruských hrdlořezem, který je pronásleduje a velí najatým žoldákům. Film je zárověň trochu obžalobou médií, která odmítají nahrávku, v níž Rusové vyvražďují vesnice, s tím, že právě začala olympiáda.

 Nápad natočit film o tom, jak Rusko začalo válku poté, co nezávislá komise shledá, že první zaútočila Gruzie, by mohl vtipný, kdyby to nebylo smutné. Vyobrazením Saakašviliho, gruzinského prezidenta a více méně diktátora, jako vzor všech ctností sklouzli tvůrci do nechtěné parodie. Vedle Saakašviliho, jak ho vidí Američané, vypadá i Masaryk jako oportunista a zločinec.

Ve filmu se objeví stopadesátikilový Val Kilmer (Batmana už si nezahraje) a Dean Cain (televizní Superman) a Andy Garcia jako Saakašvili.

Hodnoceni: 40%

Režie: Renny Harlin
Hraji: Val Kilmer, Emmanuelle Chriqui, Andy Garcia, Rupert Friend, Johnathon Schaech, Heather Graham, Rade Šerbedžija, Antje Traue, Richard Coyle, Mikko Nousiainen, Kenneth Cranham, Dean Cain, Steven Robertson
USA, 2011, 113 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *