Stručný přehled slasherovských zabijáků aneb Michael Myers a ti druzí

Ať vám kdo chce co chce říká, nejdůležitějším prvkem každého slasheru nejsou krásné slečny nahoře bez, ale ústřední zabiják. Brutální psychopat, který se nezastaví před nikým a ničím a nemilosrdně odrovnává jednu nezajímavou postavu po druhé. Není se čemu divit, že ti nejlepší z této branže si získali mnohem větší oblibu diváků než jejich zamýšlené oběti v podobně hlavních hrdinů. Jinými slovy vítejte na stručné přehlídce několika maniaků, kterým se rozhodně nechcete dostat pod ruku a jejichž krvavou práci si raději vychutnáte v bezpečí před obrazovkou. Do výběru samozřejmě nemůžeme zahrnout všechny, kteří nás za ta léta dokázali pobavit, takže se nezlobte, pokud zde nenajdete zrovna vašeho oblíbeného favorita. A pro úplnost varování – článek obsahuje spoilery.

 

Michael Myers

 

Film: série Halloween

Oblíbený nástroj: kuchyňský nůž

První objevení: 1978

 

Chlapík v bílé masce, který o halloweenu spíše než dýně porcuje lidi, kteří měli tu smůlu a připletli se mu do cesty. Moc toho nenamluví, za svou obětí nikdy nespěchá a je prakticky nemožné se ho účinně a definitivně zbavit. Od doby kdy se poprvé představil divákům v jednom z nejlepších slasherů vůbec, původním Halloweenu se stal jedním z nejoblíbenějších antagonistů v rámci žánru. Postupně se objevil v šesti dalších dílech série (je zajímavé, že ve třetím absentoval), jejichž kvalita nevyhnutelně kolísala. Dočkal se taktéž remaku, který měl sám o sobě další pokračování.

 

Jason Voorhees

 

Film: série Pátek třináctého

Oblíbený nástroj: mačeta

První objevení: 1980

 

Z desítek pokusů, jak se přiživit na velkém úspěchu Halloweenu bezpochyby ten nejznámější. Jason, mezi jehož nepřehlédnutelné atributy patří brankářská maska, se na svou krvavou dráhu vydal až ve druhém díle série, předtím byl zastupován svou matkou. Jeho kariéra je skutečně pozoruhodná, neboť Jason co do počtu dílů ční nad všechny ostatní z tohoto seznamu. Kromě deseti dílů a remaku dostal také možnost zkřížit čepele s jiným velikánem slasheru, s Freddym Kruegerem. Jejich crossover, nazvaný prostě Freddy Vs. Jason se povedl na výbornou a pro mnohé fanoušky se stal splněným snem.

 

Cropsy

 

Film: Burning

Oblíbený nástroj: nůžky na živý plot

První objevení: 1981

 

Vinou kanadského žertíků, který se vymkl kontrole, skončil tento bývalý instruktor na táboře na dlouhá léta v nemocnici. Po propuštění se nehodlal řídit radami doktorů, namísto toho vzal zahradnické nůžky a vyrazil se pomstít do prostředí, v němž kdysi pracoval. Snímek patří mezi skupinu slasherů, situovaných na letní prázdninové tábory, které byly natočeny v průběhu osmdesátých let. Výsledek je v tomto případě solidní a jde o poměrně slušný přírůstek k žánru. Cropsy však dostal pouze jednu šanci a žádné další pokračování nebylo bohužel, či snad bohudík, nikdy natočeno.

 

Axel Palmer

 

Film: Valentýnská pomsta

Oblíbený nástroj: krumpáč

První objevení: 1981

 

Jako malý chlapec se Axel stal svědkem vraždy, jíž spáchal šílený horník. Po letech nastoupil do místního dolu a ve výročí oné události, k níž došlo na Valentýna, se rozhodl zabíjet všechny, kdo se odváží v tento den jakkoliv slavit. Navlékl tedy overal, tvář zakryl dýchacím přístrojem a vyrazil nadělovat svérázné valentýnky, obsahující tu srdce, tu jiný orgán. Snímek samotný stál především na skutečnosti, že divák neznal totožnost vraha dopředu a mohl se jen dohadovat, který z horníků to vlastně zabíjí – v úvahu samozřejmě připadalo více kandidátů. Film se roku 2009 dočkal taktéž svěžího a zábavného remaku (česky jako Krvavý Valentýn).

 

Angela Baker

 

Film: série Sleepaway Camp

Oblíbený nástroj: nemá

První objevení: 1983

 

Angela neměla zrovna šťastné dětství. Původně se jmenovala jinak a měla mužské pohlaví, ovšem její ne zrovna normální tetička, u níž Angela po úmrtí otce žila, si přála raději holčičku, což se na stylu výchovy projevilo. Není se tedy čemu divit, že falešné děvčátko nebylo úplně normální a na prázdninovém táboře se pustilo do zabíjení ostatních dětí. Po prvním, dost povedeném filmu následovaly tři místy zábavné, leč silně amatérsky pojaté díly, v nichž Angela, nyní skutečně ženského pohlaví, jezdí po letních táborech a zabíjí všechny, kdo nechtějí poslouchat své vedoucí či jakkoliv jinak narušují táborový řád.

  

Freddy Krueger

 

Film: série Noční můra z Elm Street

Oblíbený nástroj: rukavice s čepelemi

První objevení: 1984

 

V našem seznamu pochopitelně nemůže chybět kotelník v pruhovaném svetru, který své oběti zabíjí ve snech. Na rozdíl třeba od Michaela či Jasona, kteří nenadělají mnoho řečí, je Freddy (byť v prvním díle to nebylo příliš výrazné), skutečný komik, sypající z rukávu jednu hlášku za druhou a mající velmi svérázný smysl pro humor. Tento přístup mu vysloužil davy oddaných fanoušků, které bavil v osmi filmech a seriálu. Po celou tu dobu je postava spojována pouze s jedním hercem, kterým je Robert Englund. Jako v mnoha jiných případech vznikl se Noční můra dočkal svého remaku, který však skončil v šedém průměru.

 

Ghostface

 

Film: série Vřískot

Oblíbený nástroj: lovecký nůž

První objevení: 1996

 

Tak tenhle číman vnesl v devadesátých letech do poněkud již ustrnulého žánru novou krev, když rutinní schéma oživil notnou dávkou ironie. Není zdaleka tak démonický jako jeho kolegové z branže, při své práci mnohem více běhá a prakticky při každé vraždě ho čeká nějaká ta inkasovaná rána pěstí, pád ze schodů. Inu, obyčejní lidé to mají v životě vždycky těžší. Je zajímavé, že pod maskou se v každém díle schovává jiná postava, což není mezi antagonisty ve slasherech tolik obvyklé. Doposud dostal šanci ve čtyřech filmech, z nichž minimálně první a čtvrtý patří mezi ty, které by měl každý fanoušek žánru vidět.

 

Ben Willis

 

Film: série Tajemství loňského léta

Oblíbený nástroj: hák

První objevení: 1997

 

„Roztrhnu ti kušnu hákem,“ tak nějak by mohlo znít krédo tohoto zástupce mladší generace slasherů, v jejímž rámci je jeden z mála, který to dotáhl do více filmů. Rybář v pogumovaném plášti, který má všechno bezpečně na háku, se objevil ve třech snímcích. V prvních dvou byl hrán stejným hercem, ve třetím, který s předchozími dějově příliš neladil, došlo k přeobsazení, ovšem nikdy nebylo pořádně vysvětleno, zda jde opět o původního Bena, či zda se za něj někdo pouze vydává. První díl série byl natočen v roce 1997, na základě čehož můžeme Bena označit za prozatím poslední opravdu důležitou postavu v rámci žánru.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *