Zrození planety opic (Rise of The Planet of The Apes) – Soundtrack

Hodnoťte film

Patrick Doyle, původem skotský autor hudby k Thorovi, Eragonovi a mnoha dalším kouskům, si dobrou pověst doprovodem ke Zrození planety opic rozhodně nezkazí. Ve filmu samotném zněla perfektně, samostatný poslech víc než hodinového alba však trochu ztrácí.

Především první polovina orchestrálního soundtracku, čerpajícího z klasických smyčců, je poměrně obyčejná a zaměnitelná, takže jednotlivé skladby, vzhledem k jejich vysokému počtu, od sebe skoro nerozeznáte. I když jsou často patřičně dynamické. Jen některé písně jsou ozvláštněny nástroji, jako jsou okaríny a píšťaly. To zřejmě kvůli navození exotické atmosféry, vzhledem k opičímu tématu filmu. Také uslyšíte klávesy, kytarové riffy a občasné elektronické ruchy, těch je ale pomálu a tvoří víceméně nadstavbu už tak dobře poslouchatelného celku. Ke konci dojde na bicí a bubínky, to Patrick konečně ukáže ten potenciál, který v něm celou dobu dřímal. Vyloženě akční skladby výborně korespondují s děním na plátně a při poslechu vás znovu ponoří přímo doprostřed děje. V závěru se orchestr opět zklidní, což vůbec není na škodu.

Celkově je album dost ucelené, pospolité a skladby k sobě sedí. Za vyzdvihnutí stojí jen některé písně, které lehounce vyčnívají nějakým tím originálnějším prvkem nebo alespoň silnou dynamičností. Zoo Breakout je asi nejúdernější ze všech, finální Caesar´s Home má zas dokonalou gradaci. Začátek Buck Is Released je jak z jiného filmu, Lofty Swing zas v některých částech připomíná indiánskou baladu.

Ne, není to Patrickův nejlepší počin, pro ten byste museli zabrousit mezi některé z adaptací Shakespeara, velmi dobrý soundtrack však ano. Trošku víc si se skladbami vyhrát, zapojit vícero hudebních nástrojů, nebo alespoň o něco zkrátit stopáž by přitom určitě stačilo k neobyčejnému výsledku. Takhle na tento jinak výtečný kousek snadno zapomenete.

 

Tracklist:

 

01)  The Beginning

02)  Bright Eyes Escapes

03)  Lofty Swing

04)  Stealing The 112

05)  Muir Woods

06)  Off You Go

07)  Who Am I

08)  Caesar Protects Charles

09)  The Primate Facility

10)  Dodge Hoses Caesar

11)  Rocket Attacks Caesar

12)  Visiting Time

13)  ‚Caesing‘ The Knife

14)  Buck Is Released

15)  Charles Slips Away

16)  Cookies

17)  Inhaling The Virus

18)  Caesar’s Stand

19)  Gen-Sys Freedom

20)  Zoo Breakout

21)  Golden Gate Bridge

22)  The Apes Attack

23)  Caesar And Buck

24)  Caesar’s Home

Hodnoceni: 70%

Hudba: Patrick Doyle

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *