X-Men: První třída (X-Men: First Class) – Soundtrack

Hodnoťte film

 

Skladatel Henry Jackman (Monstra vs. Vetřelci, Gulliverovy cesty) se dostal do širšího povědomí veřejnosti hlavně jako kolega a pomocník Hanse Zimmera, se kterým spolupracoval na soundtracku k Temnému rytíři i k Pirátům z Karibiku. Sám se pouštěl jen do menších projektů, naposledy jste mohli jeho hudbu zaslechnout dokonce i v nedávno uvedeném Medvídkovi Pú (!). Soundtrack k novým X-Menům byl tedy pro Henryho první opravdu velkou příležitostí.

Na většině skladeb je znát inspirace Zimmerovým stylem, citem pro orchestrální složku hudby a vůbec i celou kompozicí a rytmikou některých kousků. Stejně jako Zimmer i Jackman je nadšencem do smyčců, ze kterých dokáže dostat neuvěřitelné věci. Oproti svému slavnějšímu mistrovi ale jeho tvorba postrádá trochu víc života, je příliš chladná a uměle účelová, navíc jí chybí nějaký ústřední zapamatovatelný motiv.

Ve filmu samotném funguje hudba obzvláště dobře a kdybych měl udělovat hodnocení jen na základě dojmu z filmu, hned by tu bylo album roku. U samostatného poslechu však mnohé zarazí, nakolik jsou si jednotlivé skladby navzájem podobné a jak málo originálních momentů se do slušné hodinové stopáže dostalo.

Kromě orchestru se dostane ke slovu i elektronika, jenž často zní pouze někde v pozadí, aby pak v písni X- Training promluvila naplno a vytvořila tak jednu z nejlepších skladeb z celého alba, ve které se konečně dostane i na elektrickou kytaru. Až na pár výjimek jsou veškeré songy dynamické a plné energie, bohužel tu však nenarazíte na nic, co by nějak zvlášť vyčnívalo svou neopakovatelností a originalitou. Celý soundtrack tak představuje velmi kompaktní a dobře poslouchatelný celek, u nějž ale budete mít po půlhodině pocit, že posloucháte stále dokola tu samou písničku.

Henry Jackman překvapil a svou práci odvedl dobře, za což zaslouží uznání. Jeho doprovod k X-Menům zní skvěle, samostatně to ale takové terno není. Nezbývá než počkat, co dostane tento talentovaný skladatel (i když rutinér) na starost příště, jeho další počin by totiž mohla být opravdová pecka.

 

 

Tracklist:

 

01)  First Class

02)  Pain and Anger

03)  Would You date me

04)  Not That Sort Of Bank

05)  Frankenstein’s Monster

06)  What Am I thinking

07)  Cerebro

08)  Mobilise For Russia

09)  Rise Up To Rule

10)  Cold War

11)  X-Training

12)  Rage and Serenity

13)  To Beast Or Not To Beast

14)  True Colours

15)  Let Battle Commence

16)  Sub Lift

17)  Coup d’État

18)  Mutant and Proud

19)  X-Men

20)  Magneto

 

 

Hodnoceni: 70%2011

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *