Číslo 9 (9) – Recenze

CZ premiéra: 09.09.2009

Cislo9Všechno začalo v roce 2005, kdy Shane Acker natočil jedenáctiminutový animák jménem 9, který svým originálním námětem a temnou atmosférou zaujal už na festivalu v Sundance a jeho úspěch vyvrcholil nominací na Oscara. Mrknout na něj můžete třeba tady. Hadrová postavička se zipem na břiše a devítkou na zádech v něm uprostřed troskami posetého světa bojuje s jakousi robopříšerou, aby osvobodila ostatní látkové kamarády. Nápad se líbil Timu Burtonovi a Timuru Bekmambetovi (Noční a Denní hlídka) a rozhodli se Ackera podpořit jako producenti při rozvinutí látky do celovečerního filmu. To znamenalo nejen sedminásobně prodloužit původní stopáž, ale také nechat postavičky mluvit.

Hlas titulní Devítky připadl Eliahu Woodovi, ostatním postavám je propůjčili třeba Christopher Plummer, John C. Reilly, Crispin Glover, Lartin Landau nebo Jennifer Connelly. „Měli jsme takový potenciál… Teď náš svět končí, ale život musí pokračovat,“ slyšíme na začátku. Svět lidí je zničen, všechno je zahaleno do šedohnědého oparu, slunce v nedohlednu. Do této nehostinné reality se probudí Devítka. Brzy najde další látkové bytosti jako je on a dostává se do jejich útočiště – polorozpadlého chrámu, kde vládne despotický Jednička, doprovázený svých hromotluckým poskokem Osmičkou. Dál je tu bláznivý, z vězeňského mundúru sešitý Šestka a ustrašený jednooký Pětka.Cislo9a

Devítka se vypraví do tajemného doupěte zachránit Dvojku, který byl unesen Příšerou. Jenže se mu místo toho podaří probudit něco mnohem děsivějšího. Všichni teď musí čelit nebezpečí, že budou stejně jako lidé vyhlazeni. Ale co se vlastně stalo s lidmi? A co jsou figurky s čísly vůbec zač?

Acker dostal v celovečerní verzi šanci představit všechny postavy a vysvětlit mnohé, co nebylo v kraťasu řečeno. Hned v úvodu je naznačeno, že se lidská rasa svou hloupostí sama zahubila a spolu s hlavní Devítkou potom pomalu přicházíme už jen na malé detaily jinak vcelku jasného „tajemství“. Tedy že devět látkových figurek je tu, aby mohl vzniknout nový, lepší svět. Film tím pádem nesází na nečekané zvraty nebo nějaké velké závěrečné odhalení, ale opírá se především o ponurou atmosféru a akci. Dialogů obsahuje pouze poskrovnu a nemohla jsem se ubránit dojmu, že je většina z nich naprosto zbytečná a existují jen proto, že známá jména dabérů mohou někoho nalákat.

Charaktery jednotlivých postav rozvinuty příliš nejsou. Většinou jsou archetypální ve stylu: Devítka je odvážný, Pětka ustrašený, Sedmička je chytrá a nedá se ovlivnit atd. V tomto ohledu trochu hapruje nálepka „nedětského animovaného filmu“, protože dospělý divák něco takového vnímá mnohem rušivěji než dítě. Cislo9bCelková neutěšenost a absence humoru je sice znakem filmu spíše pro dospělého, stejně jako např. postava Jedničky, vzhledem připomínající biskupa a svým chováním představující slepou víru, která zavrhuje jakékoli zpochybňující otázky. Ale přesto mám pocit, že by se mi film jako dítěti líbil mnohem víc.

Zajímavá animace by mě tehdy možná uchvátila natolik, že by mi jeden nepříliš novátorský nápad a na to nabalené, mnohokrát jinde přežvýkané poselství nepřipadaly jako nedostačující. Takhle mi to ale přišlo jako vaření z vody a natahování dobrého krátkého filmu do rozvleklého, ničím neoslňujícího celovečeráku.

40%

Režie: Shane Acker
Hrají: Christopher Plummer, Martin Landau, John C. Reilly, Crispin Glover, Jennifer Connelly, Fred Tatasciore, Elijah Wood, Tom Kane
USA, 2009, 79 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *