Mozková příhoda (Brain Damage) – Narkotické monstrum – recenze

CSFD IMDb US Recenze

Jde o v pořadí druhý snímek v komediálně-hororové filmografii režiséra Franka Henenlottera, tvůrce Zvrhlé biologie a série s názvem Šílenství proutěného košíku, ve kterém hlavní hrdina schovává před všemi ostatními nebezpečné monstrum. Stejný motiv se vyskytuje i v Mozkové příhodě z roku 1988, ovšem přibylo zde i téma narkotik a drogové závislosti.

brain1

Mladík Brian jednoho dne objeví u sebe doma podivné stvoření, které vypadá jako gumové lejno, ale má pěknou držku a malá očička a mluví. Samovolně dojde k jejich symbióze, kdy monstrum jménem Aylmer vpichuje Brianovi přímo do mozku návykovou látku, která navozuje příjemné pocity, a Brian mu na oplátku dopřává vycházky do města za potravou, na které je pro změnu závislý Aylmer – mozky, a to nejlépe lidské.

Dále v příběhu figurují Brianova přítelkyně a bratr, kteří jsou ovšem přítomni čistě proto, aby si o hlavního hrdinu dělali starosti, zděšeně komentovali neočekávané a bizarní změny v jeho chování a mysleli si, že snad jede v nějakých drogách. Což není příliš zajímavé.

Zajímavější je přímo monstrum Aylmer (nejčastěji v podobě mechanické loutky či gumové rekvizity, ale dojde i na počítačové triky), které má zvrácený smysl pro humor (stejně jako režisér), je schopné v oboru psychické manipulace a umí zpívat. Tvůrci si pro něj dokonce vymysleli celou historii: Jako jedinému z rodu pradávné civilizace mu během 4. křížové výpravy sloužil samotný císař, dokud neusedl na byzantský trůn roku 1203. Rukou benátského žoldnéře se pak Aylmer dostal do Evropy, kde se jeho výhradním vlastníkem chtěl stát Kardinál Borgia, avšak marně. V roce 1699 získal moc nad pirátem, který byl souzen za četné vraždy ve Španělsku. Poté skončil u admirála portugalského námořnictva, kterého zavraždili pár dní nato. Posléze byl Aylmer nalezen v Africe, kde ho náčelník kmene Mabutu prohlásil za boha a všichni ho uctívali. Následně ho podvodně získal do vlastnictví německý důstojník a za 2. světové války ho převezl do Berlína, odkud během následujících třiceti let doputoval skrze různé hostitele až k americkému manželskému páru a konečně k Brianovi. Říkám si, které filmové monstrum má takhle promakanou minulost…

brain2

Film je protknut typickou atmosférou 80. let a funguje o něco lépe jako horor, než jako komedie. Krvavé scény jsou správně šťavnaté, detailní záběry mozků správně nechutné, hlavní hrdina trpí halucinacemi, hraje do toho strašidelná hudba a vyznění snímku je převážně depresivní. Z hlediska komického funguje snad jen občasný suchý humor parazitického tvora. Způsoby likvidace náhodných obětí a vysávaní jejich mozků překvapivě postrádají invenci a jsou spíš předpokládatelné a intuitivní. Výjimku tvoří scéna, kdy chce žena v klubu hrdinovi dopřát orální sex a z poklopce na ni vyletí Aylmer a vysaje jí mozek skrze otevřená ústa.

Zásadní problém je v tom, že herci jsou většinou hrozní. Takže např. ta scéna s kuřbou je sice ve své podstatě zábavná, ale působí hrozně nerealisticky a nevěrohodně (oběť se skoro nebrání). Když je hlavní hrdina v rauši a radostně hýká, je to spíš útrpné. Když na začátku filmu dva důchodci hystericky křičí a demolují byt, napadlo mě, jestli se na to vůbec chci dál koukat.

Příběh je samozřejmě debilní (a není se čemu divit), ale i blbost může být alespoň dobře natočená nebo mít zajímavý průběh děje. Mozková příhoda ale bohužel není ten případ. Režie dosahuje maximálně průměrné úrovně, občas relativně funguje atmosféra a chvílemi je film zábavný tím způsobem, jakým asi chtěl být zábavný po celou dobu. Děj je ale rozbředlý a obsahově prázdný a poselství typu „drogy jsou špatné“ se do filmu tohoto laciného béčkového střihu nehodí. Fantaskní námět je tak využit jen napůl a baví spíš svou samotnou existencí, netradičností a bizarností, než čímkoli jiným.

Hodnoceni: 50%

Režie: Frank Henenlotter
Scénář: Frank Henenlotter
Kamera: Bruce Torbet
Hudba: Gus Russo, Clutch Reiser
Hrají: Rick Hearst, Gordon MacDonald, John Zacherle
USA, 1988, 84 min (Director’s cut: 86 min)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *