Nákaza (Contagion) – Stokrát nic umořilo osla (recenze)

CZ Premiéra: 20.10.2011

Lidstvo se zase jednou ocitlo v ohrožení. Tentokrát nám však po krku nejde horda zlých obyvatel cizí galaxie, ale něco mnohem horšího. Přeci jen, i zlého mimozemšťana se vám může s trochou štěstí podařit umlátit prknem s hřebíky. Jenže proti zákeřné chorobě, která se přenáší při pouhém potřesení ruky, se budete bez příslušných léků bránit jen těžko. Problém spočívá v tom, že abyste si požadovaný medikament mohli aplikovat, musí ho nějaká farmaceutická společnost nejprve vymyslet a vyrobit…

            Snímek režiséra filmů Dannyho parťáci či Che Guevara se snaží reálným způsobem ukázat současný svět postižený pandemií, ne nepodobnou záležitosti se španělskou chřipkou ve dvacátých letech minulého století. Na pozadí hrozící katastrofy se tu rozvíjejí příběhy různých lidí, kromě vlastního boje s nemocí sledujeme osobní zážitky lékařů, podíváme se, jak lze na podobné události vydělat nějaký ten dolar a dokonce poznáme, jakou moc má nad lidmi v současné době internet.

Bohužel, snaha ukázat co nejvíc aspektů a dopadů na společenský řád je v tomto případě poněkud kontraproduktivní. Ve filmu je několik dějových linií, některé spolu nějakým způsobem souvisí, jiné se odehrávají jaksi „na pozadí“ a všechny mají jedno společné – nedostalo se jim dostatečného prostoru. U některých z nich máte dokonce pocit, že jsou zcela zbytečně nevyužité a že by si zasloužily vlastní snímek.

  Máme tu například příběh proti nemoci přirozeně imunního otce (Damon), který ze všech sil chrání svou dceru před okolním, bacily prolezlým světem a na jejího přítele neváhá vytáhnout brokovnici. Že tím vztah mezi oběma rodinnými příslušníky značně trpí je vcelku samo sebou. V okolí se navíc vesele rabuje a Národní garda se místo střílení chuligánů někde poflakuje, což otcovský úděl ještě ztěžuje. Promiňte, ale na tomhle by se dal postavit celý děj, v němž by se hrdinové o situaci v zemi dozvídali např. prostřednictvím televize. Ze slušného nápadu ale ve skutečnosti zůstalo pouze několik scén…

Samotná úroveň jednotlivých linií místy také kolísá. Scenárista si zřejmě občas vybral své slabší chvíle, což ukazují např. pasáže s pracovnicí Světové zdravotnické organizace (Cotillard), držené v Asii jako rukojmí do doby, než její zaměstnavatel poskytne léky dětem z místní vesnice. Celá tato situace směřuje, jak si lze snadno domyslet, k jednomu velkému, děsivému klišé a kratičké úvaze, zda to autor scénáře skutečně myslel vážně.

Nákaza mohla být velmi dobrým snímkem, kdyby se za každou cenu nesnažila pokrýt snad všechny oblasti, které se mohou dotýkat světové pandemie. Úkol, který si tvůrčí tým vytkl, se na omezené ploše celovečerního filmu zkrátka nedá plně realizovat. Výsledek je tak poněkud rozpačitý. Na jedné straně tu např. v každé dějové linii najdeme nějaké velké herecké jméno, ovšem rozsah, na němž se dotyčný musí realizovat, je žalostně malý. Pokud jste třeba fanoušek Gwyneth Paltrow, určitě vás účast vaší favoritky na projektu potěší. Tedy do chvíle, než zjistíte, koho vlastně hraje a jak často se bude na plátně objevovat.

  Podobně to dopadlo i s celkovou atmosférou snímku. Obsahuje skvělé a napínavé scény, jak se na správný thriller sluší. Místy budete upřeně sledovat boj lékařů s nemocí, jindy zas naplno prožijete davovou paniku obyčejných lidí a v obavách sledovat, kolik nakažených ještě musí zemřít, než se povede konečně vyrobit lék v dostatečném množství. Vzápětí se ale film přepne na jinou dějovou linii, která vás, i když je vesměs podařená, zbytečně vytrhne z kontextu. Pokud bych měl k filmu hledat nějakou alternativu, napadá mě například o dekádu starší Smrtící epidemie, která zpracovala téma smrtící choroby na mnohem menším územním i časovém prostředí a podařilo se jí dosáhnout lepšího efektu, než je tomu u Nákazy. Ta zůstává pouze lehce nadprůměrným thrillerem.

Hodnoceni: 60%

Režie: Steven Soderbergh
Hraji: Matt Damon, Marion Cotillard, Gwyneth Paltrow, Kate Winslet, Jude Law, Laurence Fishburne, John Hawkes, Josie Ho, Bryan Cranston, Sanaa Lathan, Jennifer Ehle, Elliott Gould, Demetri Martin, Chin Han, Monique Gabriela Curnen, Jillian Armenante, Enrico Colantoni, Armin Rohde, Tien You Chui, Sanjay Gupta
USA / Spojené arabské emiráty, 2011, 106 min

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *