Arthur – Zkrocení rozjíveného miliardáře – DVD

Hodnoťte film

Na DVD od 07.09.2011

V roce 1981 vznikla na americké půdě komedie Arthur o nespolehlivém miliardáři, který se s pomocí komorníka Hobsona pachtí za ženou svého srdce. Získala dvě ceny Akademie, jednu za nejlepší píseň, druhou si odnesl John Gielgud za zmíněného komorníka. Řeč ale bude o jejím remaku, kde si hlavního hrdinu střihl Russell Brand a vedlejší roli pro změnu chůvy obsadila též oscarová Helen Mirren.

Arthur je dospělý muž, multimilionář a budoucí dědic značného majetku, jenž se ale chová jako rozdováděné děcko. Jako nespolehlivý, rozjívený a peníze rozhazující puberťák se spoustou alkoholu, žen a trochou koksu navrch. Avšak Arthurova matka, která impériu svého zemřelého muže despoticky vládne, plánuje všem těm bouřlivým večírkům, trapasům a následné mediální masáži zatnout tipec. Svému synovi domluvila svatbu s oduševnělou a podobně bohatou Susan (Jennifer Garner), ta je ale Arthurovi ukradená. Daleko více ho okouzlí náhodná známost v podobě inspirativní Naomi (Greta Gerwig), slečny z prosté rodiny. S myšlenkou, že právě ona je tou pravou, ale přichází matčina hrozba: buď se ožení s ambiciózní Susan, nebo bude vyděděn a odstřihnut od veškerého jmění…

Televizní a seriálový režisér Jason Winer toho na práci moc neměl. Námět, postavy a vývoj děje jsou stejné jako před třiceti lety a všechna divákova pozornost se tudíž upíná jen a pouze na Russella Branda v roli Arthura. Nikdy nekončící jízda, tak by se dal popsat jeho život. Postel levitující ve vzduchu pomocí obřího magnetu a funkční Batmobil v garáži, to jsou jen drobnosti. Arthur si žije, ale koš byste ho vynést nenechali. Jeho naprostou nepraktičnost a nesamostatnost ještě podtrhuje to, že mu neustále (i v jeho značně pokročilém věku) chodí za zadkem chůva, která ho zná již od dětství. Dohlíží na něj a stará se o něj. Arthur s ní má dokonce mnohem lepší vztah než s vlastní matkou, ta se mu totiž nikdy dost nevěnovala. Helen Mirren je jako chůva Hobsonová fajn, v její našlapané a cenami ověnčené filmografii se ale tato milá a starostlivá pečovatelka bohužel velmi rychle ztratí.

Russell Brand je kouzelný. V srdcích mnoha sice zůstane nadobro jako zpěvák Aldous Snow (Kopačky, Dostaň ho tam), což mu snad i víc sedlo, ale těžko si představit do role miliardářského synka někoho vtipnějšího. Oproti Aldousovi je Arthur uhlazenější a méně vyzrálý. Stylizaci rockové hvězdy nahradila naivita a finanční neomezenost. Russell každou chvíli vypouští kdejakou hlášku a ještě ji podpoří nějakou grimasou. Jeho flirtování a schůzky s Naomi jsou sice okázale romantické, ale spíš než jako zamilovaný pár vyhlížejí dojmem dvou bláznů, kteří si prostě jen kápli do noty. Naopak Jennifer Garner coby Susan je přes den galantní dámou s perfektním vychováním a přes noc si pokouší Arthura získat hrou na dominu v sexy korzetu, přičemž z každé scény vyplývá, jak moc se ti dva k sobě nehodí. Film je vlastně pohádkou o princi, který se kvůli čerstvě objevené lásce musí rozhodnout, co je správné. A všichni víte, jak to skončí.

Kromě šablonovitého finále film nabízí celou řadu povedených gagů, ve skutečnosti zastírajících nedostatek invence. Z už jednou vyždímaného scénáře totiž moc originality znovu nedostanete, což ovšem neznamená, že Arthur není dobrá zábava na večer, které s přehledem kraluje napravený sympaťák v hlavní roli.

Hodnoceni: 60%

Režie: Jason Winer
Hraji: Russell Brand, Jennifer Garner, Helen Mirren, Greta Gerwig, Nick Nolte, Luis Guzmán, Jennifer Butler
USA, 2011, 110 min

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *